Արտաշես Մադոյան. Էմմա Պողոսովայի արդյունքն աննախադեպ էր
Բուլղարիայում պատանի եւ երիտասարդ սուսերամարտիկները մասնակցեցին աշխարհի առաջնությանը: Երիտասարդ խոցասուսերակիրների պայքարում Էմմա Պողոսովան գրանցեց անկախ Հայաստանի լավագույն արդյունքը` հայտնվելով ուժեղագույն ութնյակում:
Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար եւ հավաքականի մարզիչ Արտաշես Մադոյանն ամփոփեց հայ մարզիկների ելույթները.
«Էմմա Պողոսովան շատ բարձր արդյունք գրանցեց: Նա 154 մասնակիցների պայքարում հասավ քառորդ եզրափակիչ: Սա աննախադեպ արդյունք է անկախ Հայաստանի պատմության մեջ: Մրցավայրում զարմացած էին, բոլորը շնորհավորում էին եւ խոսում մեր արդյունքի մասին: Էմմայի ամենակարեւոր մենամարտն ամերիկացի սուսերամարտիկի հետ էր, որը նրանց հավաքականի առաջատարն է: Շատ դժվար պայքարում նա մեկ միավորի առավելությամբ հաղթեց (15:14):
Մյուս մրցակիցներին եւս մեր սուսերամարտիկը հաղթել է մեկ խոցումի առավելությամբ: Պողոսովան բրոնզե մեդալի համար պայքարում մրցեց ԱՄՆ-ի մեկ այլ ներկայացուցչի հետ, բայց արդեն փոքր ինչ հոգնած էր եւ պարտվեց իրենից ավելի փորձառու մրցակցին»,- նշեց մարզիչը:
Ինչ վերաբերում է մեր մյուս մարզիկներին` Արտաշես Մադոյանը նրանց ելույթները բավարար համարեց.
«Պատանիները վատ հանդես չեկան, բավարար եմ գնահատում: Երիտասարդներ Մայքլ Հովհաննիսյանից եւ Էդուարդ Օվիկյանից ավելին էի ակնկալում: Նրանք կարող էին եւ պատրաստ էին ավելի լավ արդյունք գրանցել: Մեր սուսերամարտիկները միջազգային փորձի պակաս ունեն: Նրանք տարեկան մասնակցում են մեկ կամ երկու միջազգային մրցաշարի: Իսկ բարձրակարգ սուսերամարտիկները 20-25 մրցում են ունենում: Ցավալի է, որ մեր ներքին առաջնությունը թույլ է, մրցակցություն չկա: Դա խանգարում է մարզաձեւի զարգացմանը: Սակայն, ուրախությամբ նշեմ, որ վերջին տարիներին սուսերամարտիկների աճ է գրանցվել»,-ասաց Արտաշես Մադոյանը:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը տեղեկացրեց, որ երիտասարդների հավաքականը մի քանի օրից Մինսկում կմասնակցի Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությանը:

На прошедшем в Болгарии чемпионате мира по фехтованию среди юношей и юниоров шпажистка Эмма Погосова в первенстве юниоров достигла наилучшего результата в истории независимой Армении, оказавшись в восьмерке сильнейших.
Генеральный секретарь Федерации фехтования Армении и тренер сборной Арташес Мадоян подвел итоги выступления армянских спортсменов.
"Эмма Погосова показала очень высокий результат. Она в борьбе со 154 участницами смогла дойти до 1/4 финала. Это - беспрецедентное достижение в истории Независимой Армении. В Пловдиве все были удивлены, поздравляли нас и обсуждали наше достижение. Самый главный поединок Эммы проходил с американской фехтовальщицей - лидером их сборной. В очень трудной борьбе Эмма победила с преимуществом в одно очко (15:14).
Других соперниц наша шпажистка также победила с перевесом в один укол. В поединке за бронзовую медаль Погосова состязалась с еще одной представительницей США, но сказалась усталость, и Эмма проиграла более опытной сопернице", - отметил тренер.
Что касается наших других спортсменов, Арташес Мадоян счел их выступление удовлетворительным.
"Юноши выступили неплохо, дам удовлетворительную оценку. В первенстве юниоров большего ожидал от Майкла Оганесяна и Эдуарда Овикяна. Они были готовы и могли достичь более высоких результатов. У наших фехтовальщиков существует нехватка опыта. В год они участвуют в 1-2 международных турнирах. А высококлассные фехтовальщики - в 20-25 соревнованиях. Жаль, что наш внутренныий чемпионат слаб, отсутствует конкуренция. Это мешает развитию фехтования. Однако с радостью отмечу, что в последние годы зафиксирован качественный и количественный рост фехтовальщиков", - сказал Арташес Мадоян.
Генеральный секретарь федерации сообщил, что молодежная сборная через несколько дней отправится в Минск для участия в чемпионате Европы до 23 лет.