Ապրիլի 27-29-ը «Գրանդ սպորտ» մարզաառողջարարական համալիրի 50 մետրանոց լողավազանում կանցկացվի Հայաստանի լողի առաջնությունը, ինչի արդյունքներով կկազմավորվի միջազգային կարեւոր մրցաշարերին մասնակցող հավաքականի կազմը:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց լողի հայկական դաշնության գլխավոր քարտուղար Ռաֆայել Վասիլյանը:
Հուլիսի 16-30-ը Բուդապեշտում կանցկացվի ջրային մարզաձեւերի աշխարհի առաջնությունը:
Լողի աշխարհի առաջնությունը, 25 մետրանոց լողավազանում, կկայանա դեկտեմբերի 13-17-ը Դանիայի մայրաքաղաք Կոպենհագենում:
Հունիսին Ծաղկաձորում մեծահասակներն ու պատանիները կանցկացնեն համատեղ ուսումնամարզական հավաք:
Օգոստոսի վերջին Ինդիանապոլիսում (ԱՄՆ) կկայանա պատանիների (մինչեւ 18 տարեկան) եւ աղջիկների (մինչեւ 17 տարեկան) աշխարհի առաջնությունը:
Այս տարիքային խմբի Հայաստանի առաջնությունը կկայանա հոկտեմբերի 15-17-ը.
«Նախատեսում ենք առաջին անգամ այն անցկացնել Արցախում, որտեղ այժմ փորձում են լողը զարգացնել որպես մարզաձեւ: Իհարկե մրցաշարն Արցախում անցկացնելու համար պետք է նախապատրաստել անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ»,- նշեց Ռաֆայել Վասիլյանը:

Пловцы начнут сезон в апреле
С 27 по 29 апреля в 50-метровом бассейне ереванского спортивного комплекса "Гранд Спорт" состоится чемпионат Армении по плаванию.
По итогам первенства будет составлена сборная команда для участия в главных международных соревнованиях сезона. Об этом пресс-службе НОК РА сообщил генеральный секретарь национальной федерации Рафаел Василян.
С 16 по 30 июля в Будапеште пройдет чемпионат мира по водным видам спорта.
Чемпионат мира по плаванию в 25-метровом бассейне будет проведен с 13 по 17 декабря в столице Дании Копенгагене.
В июне в Цахкадзоре взрослые и юные пловцы проведут совместный учебно-тренировочный сбор.
В конце августа в Индианаполисе (США) состоится чемпионат мира среди юношей (до 18 лет) и девушек (до 17 лет).
Чемпионат Армении в этой возрастной категории пройдет с 15 по 17 октября.
"Федерация планирует впервые провести этот турнир в Арцахе, где сегодня стараются развивать плавание. Правда, для проведения чемпионата там нужно будет подготовить необходимую инфраструктуру", - сказал Рафаел Василян.