Կայացավ թաեքվոնդոյի Հայաստանի առաջնությունը
Երևանում կայացավ թաեքվոնդոյի Հայաստանի առաջնությունը, որին մասնակցում էին շուրջ 50 մարզիկներ Երևանից, մարզերից և Արցախից:
Առաջնության հաղթողներ դարձան Տիգրան Գրիգորյանը (54կգ), Գարեգին Մախմուրյանը (58կգ), Սերգեյ Ավանեսովը (63կգ), Սերգեյ Վարդազարյանը (68 կգ), Հենրիխ Բադալյանը (74կգ), Դավիթ Վարդումյանը (80 կգ), Արսեն Գրիգորյանը (87 կգ) և Լեոնիդ Հարությունյանը (+87 կգ):
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Հայաստանի թաեքվոնդոյի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, գործադիր տնօրեն Վարդան Ղահրամանյանը հայտնեց, որ առաջնության արդյունքներով կձևավորվի հավաքականի կազմը: Ազգային հավաքականը, Գևորգ Դանիելյանի գլխավորությամբ, ապրիլի 16-17-ը Թեհրանում կմասնակցի «Fujairan Open 2017» միջազգային մրցաշարին, իսկ մայիսին, Հարավային Կորեայի Մուջու քաղաքում, աշխարհի առաջնությանը:
«Մարտի 13-ից մեր 6-7 մարզիկներ «Դինամո» մարզական ընկերությունում կմասնակցեն կենտրոնացված մարզումների: Դրանից հետո հավաքականը կմեկնի Իրանի մայրաքաղաք: Հնարավոր է, Թեհրանի մրցաշարից հետո հենց այնտեղ էլ աշխարհի առաջնության նախապատրաստական ուսումնամարզական հավաք անցկացնենք»,- ասաց Վարդան Ղահրամանյանը:
Հանրապետության 8 չեմպիոններից 3-ը (Մախմուրյան, Գրիգորյան, Հարությունյան) Եվրոպայի չեմպիոն, ուսանողական խաղերի եռակի բրոնզե մեդալակիր Արման Երեմյանի աշակերտներն են.
«Արմանն ուժերն է փորձում մարզչի դերում և զուգահեռ շարունակում է մարզական կարիերան` հանդես գալով 87 կգ քաշային կարգում»,- տեղեկացրեց ազգային ֆեդերացիայի փոխնախագահը:
Այս մրցաշրջանում մեր թաեքվոնդոիստներին, աշխարհի առաջնությունից բացի, տարբեր քաշային կարգերի Եվրոպայի մի քանի առաջնություններ են սպասվում. ապրիլի 6-9-ը Սոֆիայում կկայանա մինչև 21 տարեկանների մրցաշարը, սեպտեմբերի 7-9-ը Մինսկում` օլիմպիական քաշային կարգերի (58, 68, 80, +80 կգ) մայրցամաքային առաջնությունը, սեպտեմբերի 21-24-ը Բուդապեշտում՝ 13-14 տարեկանների առաջնությունը, իսկ նոյեմբերի 2-5-ը Լարնակայում (Կիպրոս)` 14-17 տարեկանների պատանեկան առաջնությունը:

В Ереване состоялся чемпионат Армении по тхэквондо, в котором приняли участие около 50 спортсменов из столицы, марзов республики и Арцаха.
Победителями первенства страны стали Тигран Григорян (54 кг), Гарегин Махмурян (58 кг), Сергей Аванесов (63 кг), Сергей Вардазарян (68 кг), Генрих Бадалян (74 кг), Давид Вардумян (80 кг), Арсен Григорян (87 кг) и Леонид Арутюнян (+87 кг).
В беседе с пресс-службой НОК РА вице-президент и исполнительный директор Федерации тхэквондо Армении Вардан Каграманян рассказал, что по итогам чемпионата будет сформирована сборная Армении. Национальная команда под руководством главного тренера Геворга Даниеляна 16-17 апреля в Тегеране примет участие в представительном международном турнире "Fujairan Open 2017", а в мае выступит на чемпионате мира в южнокорейском Муджу.
"С 13 марта 6-7 наших спортсменов будут участвовать в централизованных тренировках, которые пройдут в спортивном обществе "Динамо". Затем команда отправится в столицу Ирана. Возможно, после турнира в Тегеране проведем там же учебно-тренировочный сбор в рамках подготовки к чемпионату мира", - сообщил Вардан Каграманян.
Три чемпиона страны из восьми (Махмурян, Григорян, Арутюнян) являются учениками известного армянского тхэквондиста, чемпиона Европы, трехкратного бронзового призера Студенческих игр Армана Еремяна.
"Арман пробует себя в тренерской работе, но при этом продолжает спортивную карьеру, выступая в весовой категории 87 кг", - сообщил вице-президент национальной федерации.
В этом сезоне армянских тхэквондистов помимо чемпионата мира ждет еще несколько чемпионатов Европы в различных возрастных категориях.
С 6 по 9 апреля в Софии пройдет турнир до 21 года.
С 7 по 9 сентября в Минске пройдет первенство континента в олимпийских весовых категориях (58, 68, 80, +80 кг).
С 21 по 24 сентября в Будапеште состоится чемпионат среди кадетов (13-14 лет), а юноши в возрасте 14-17 лет будут соревноваться в Ларнаке (Кипр) со 2 по 5 ноября.