Բասկետբոլի Հայաստանի Մ16 տարեկանների հավաքականը փետրվարի 17-ին կմեկնի Թբիլիսի` մասնակցելու միջազգային մրցաշարի: Թիմի գլխավոր մարզիչ Արեգ Վաթյանի խոսքով այս մրցաշարը լավ հնարավորություն է միջազգային փորձ ձեռք բերելու համար.
«Հավաքականի կազմում ընդգրկվել է 11 բաստկետբոլիստ Հայաստանից: Թբիլիսիում մեզ կմիանա նաեւ Գեորգի Շախնազարովը: Նա Սանկտ Պետերբուրգից է: Միջազգային մրցաշարին մասնակցելու է 4 թիմ: Բացի դրանից, մենք մեկ հանդիպում կունենանք տեղի թիմերից մեկի հետ:
Ապրիլին հավաք կունենանք Մոսկվայում: Փորձառության համար մեր թիմը կմրցի Մոսկվայի ուժեղագույն ակումբների հետ»,- ասաց մարզիչը:
Մ16 տարեկան պատանիները հուլիսին կմասնակցեն Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությանը: Մինչ այդ, նրանք եւս մի քանի հավաք կանցկացնեն.
«Եվրոպայի առաջնության ժամանակ հավաքականին կմիանան նաեւ արտասահմանում ապրող մեր մի քանի հայրենակիցներ: C դիվիզիոնում մեր նվազագույն նպատակն է՝ մտնել լավագույն եռյակ, իսկ լավ արդյունք կհամարվի հաղթանակը»,-ասաց Արեգ Վաթյանը:

Арег Ватьян: В Тбилиси выступим на международном турнире
Сборная Армении по баскетболу до 16 лет 17 февраля отправится в Тбилиси для участия в международном турнире. По словам главного тренера команды Арега Ватьяна, этот турнир станет хорошей возможность для приобретения международного опыта.
"В состав сборной привлечено 11 баскетболистов из Армении. В Тбилиси к нам также присоединится Георгий Шахназаров из Санкт-Петербурга. В турнире примут участие 4 команды. Помимо этого мы сыграем матч с одной из местных команд. В апреле проведем сбор в Москве, где встретимся с сильнейшими клубами города", - сказал тренер.
Сборная юношей до 16 лет в июле примет участие в чемпионате Европы дивизиона "С". До этого будет проведено несколько сборов. "На первенстве Европы к сборной присоединятся несколько наших соотечественников, проживающих заграницей. Наша минимальная задача в дивизионе "С" войти в тройку лучших, а хорошим результатом будет считаться победа", - отметил Арег Ватьян.