Մեր մասնակցությունը Ռուսաստանի «Սուպերլիգա»-ին կախված է ակումբների որոշումից. Արա Պողոսյան
Բասկետբոլի Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի փայլուն ելույթը սկիզբ դրեց երկրում մարզաձևի վերելքին: Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի կողմից մշակված ծրագրով ստեղծվեց բասկետբոլային ակումբ, որը անվանվեց «Ուրարտու» և մասնակցության հայտ ներկայացվեծց Ռուսաստանի «Սուպերլիգա»:
ՀԱՕԿ լրատվականը հետաքրքրվեց Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանից, թե գործընթացային ի՞նչ փուլում է գտնվում հայկական ակումբի՝ ռուսական լիգայում մասնակցելու հարցը:
«Մենք Ռուսաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիային  «Սուպերլիգա»-ին մասնակցելու հայտ ենք ներկայացրել: Վերջինս ընդունել էայն, սակայն մեր մասնակցությունը այդ առաջնությանը կախված է միմիայն ակումբների համաձայնությունից: Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ նշել, որ ռուսական մեդիայում տեղ գտած հրապարակումները, ըստ որոնց Ռուսաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի ղեկավարությունը տվել է իր համաձայնությունը և մեր ակումբը «Սուպերլիգայի» դե յուրե մասնակից է, սխալ են: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ճշտում մտցնել. մեր մասնակցությունը կախած է ակումբների որոշումից, Ռուսաստանի ֆեդերացիան և նրա ղեկավարությունը չեն, որ որոշում են մեր մասնակցության հարցը: Այժմ մենք սպասում ենք ակումբների պատասխանին»,- ասաց Պողոսյանը:
«Ուրարտու» բասկետբոլային ակումբը հիմնականում համալրված կլինի բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականի անդամներով, կհրավիրվեն նաև արտասահմանցի բասկետբոլիստներ: Թիմը կմարզի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը:

Блестящее выступление сборной Армении на чемпионате малых стран Европы по баскетболу положило начало подъему этого вида спорта в нашей стране. По программе, разработанной федерацией баскетбола Армении, был создан баскетбольный клуб «Урарту» и представлена заявка на участие в российскую «Суперлигу».
Пресс-служба НОК Армении поинтересовалась у вице-президента федерации баскетбола Армении Ара Погосяна на какой стадии находится процесс решения вопроса об участии армянского клуба в российской лиге.
«Мы представили федерации баскетбола России заявку на участие в «Суперлиге». Федерация приняла нашу заявку, но наше участие в чемпионате зависит только от согласия клубов. Пользуясь случаем, хочу заметить, что публикации в российской прессе, согласно которым руководство федерации баскетбола России дало свое согласие, и наш клуб де-юре является участником «Суперлиги», не соответствуют действительности. Хочу еще раз внести ясность, что наше участие зависит от решения клубов, а не от решения федерации России и ее руководства. Сейчас мы ждем ответа клубов»,-отметил Погосян.
Баскетбольный клуб «Урарту» будет, в основном, состоять из членов сборной Армении по баскетболу, но будут приглашены также иностранные баскетболисты. Тренировать команду будет главный тренер сборной Армении Тигран Гекчян.