Մեր մասնակցությունը Ռուսաստանի «Սուպերլիգա»-ին կախված է ակումբների որոշումից. Արա Պողոսյան
Բասկետբոլի Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի փայլուն ելույթը սկիզբ դրեց երկրում մարզաձևի վերելքին: Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի կողմից մշակված ծրագրով ստեղծվեց բասկետբոլային ակումբ, որը անվանվեց «Ուրարտու» և մասնակցության հայտ ներկայացվեծց Ռուսաստանի «Սուպերլիգա»:
ՀԱՕԿ լրատվականը հետաքրքրվեց Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանից, թե գործընթացային ի՞նչ փուլում է գտնվում հայկական ակումբի՝ ռուսական լիգայում մասնակցելու հարցը:
«Մենք Ռուսաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիային  «Սուպերլիգա»-ին մասնակցելու հայտ ենք ներկայացրել: Վերջինս ընդունել էայն, սակայն մեր մասնակցությունը այդ առաջնությանը կախված է միմիայն ակումբների համաձայնությունից: Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ նշել, որ ռուսական մեդիայում տեղ գտած հրապարակումները, ըստ որոնց Ռուսաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի ղեկավարությունը տվել է իր համաձայնությունը և մեր ակումբը «Սուպերլիգայի» դե յուրե մասնակից է, սխալ են: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ճշտում մտցնել. մեր մասնակցությունը կախած է ակումբների որոշումից, Ռուսաստանի ֆեդերացիան և նրա ղեկավարությունը չեն, որ որոշում են մեր մասնակցության հարցը: Այժմ մենք սպասում ենք ակումբների պատասխանին»,- ասաց Պողոսյանը:
«Ուրարտու» բասկետբոլային ակումբը հիմնականում համալրված կլինի բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականի անդամներով, կհրավիրվեն նաև արտասահմանցի բասկետբոլիստներ: Թիմը կմարզի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը:

Ara Poghosyan: Our participation in the Russian Super League depends on the clubs decision
The brilliant performance of the Armenia national basketball team at the European Championship for Small Countries put the beginning of the Armenian basketball culmination in our country. A new basketball club was formed by the Armenian Basketball Federation which was called Urartu and it applied for the participation in the Russian Super League.
The ANOC press service asked the vice president of the Armenian Basketball Federation, Ara Poghosyan, to tell in what stage is the participation of the Armenian club in the Russian Super League.
“We have applied to the Russian Basketball Federation for the participation in the Super League. It has accepted it but our participation in that championship depends only on the agreement of the clubs. By the way, I want to note that the news spread in some media sources according to which the chairmen of the Russian Basketball Federation have given its agreement and our club is going to take part in the Super League is wrong.  I want to stress once more that our participation depends on the clubs’ decision, the Russian Federation and its chairmen don’t decide anything. Now we are waiting for the clubs’ answer,” Poghosyan said.
The Urartu basketball club will be mainly comprised of the members of the Armenia national team; foreign players will also be invited to the club. The Armenia national team’s head coach, Tigran Gyokchyan, will train the team.