Հայաստանի բասկետբոլի ազգային հավաքականը Երևանում նախապատրաստվում է Փոքր երկրների Եվրպայի առաջնությանը: Ըստ Բասկետբոլի միջազգային ֆեդերացիայի (FIBA) կանոնանկարգի, ազգային հավաքականները կարող են համալրվել մեկ օտարերկրացի խաղացողով: Հայաստանի հավաքականի համար այդ խաղացողը դարձավ Բրայան Դանսթոնը: Նա ծնվել է 1986 թվականին Կենտուկիում (ԱՄՆ): Պրոֆեսիոնալ կարիերան սկսել է 2008 թվականից: 2014 և 2015 թվականների ճանաչվել է Եվրոպայի լավագույն պաշտպան: 2013 թվականին Դանսթոնը դաձել է "FIBA inernational Cup"-ի հաղթող, 2015 թվականին հունական «Օլիմպիակոս»-ի կազմում հաղթել է հունական լիգայում, նույն թվականին դարձել է "Թուրքիայի նախագահի Գավաթ"-ի հաղթող, ապա տեղափոխվել Թուրքիայի «Անադոլու Էֆես» ակումբ: Դանսթոնը շատ անմիջական է, չի տառապում աստղային հիվանդությամբ: Սիրով համաձայնեց պատասխանել մեր հարցերին: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Եվրոպայի լավագույն պաշտպանը խոսեց Հայաստանի հավաքականի հրավերն ընդունելու, թիմակիցների և հայ ժողովրդի մասին:
-Բրայան, ինչպե՞ս ստացար Հայաստանի հավաքականին միանալու առաջարկը:
-Մրցաշրջանի կեսն էր, երբ իմ գործակալը մոտեցավ ինձ և փոխանցեց առաջարկը: Նա ասաց, որ Հայաստանը ցանկանում է ինձ տեսնել իր հավաքականի կազմում: Մտածեցի, որ դա հրաշալի հնարավորություն է: Գիտեք, առաջին անգամ եմ խաղալու հավաքականների մակարդակով, այդ պատճառով էլ ցանկանում եմ լինել այս ամենի մի մասնիկը և օգնել թիմին իրականացնել ծրագիրը:
-Այլ առաջարկներ չե՞ն եղել:
-Անցած տարի առաջարկ եղավ Սլովենիայից, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով հրաժարվեցի:
-Ինչո՞ւ ընտրեցիր Հայաստանի հավաքականը:
-Ինչպես արդեն ասացի, սա իմ առաջին հնարավորությունն է ներկայանալ ազգային հավաքականում, իսկ թիմում խաղալը մեծ հպարտություն է: Գիտեմ, որ դուք շատ եք հպարտանում ձեր թիմով: Ցանկանում եմ լինել այդ հպարտության մի մասը:
-Մինչև հրավեր ստանալը, ի՞նչ գիտեիր Հայաստանի մասին:
-Մինչև հավաքականին միանալը՝ ոչինչ չգիտեի: Ցանկանում եմ շատ բան տեսնել այստեղ: Գեղեցիկ վայր է: Ինչ եկել եմ Հայաստան, փորձում եմ հասկանալ այստեղի կյանքը, մարդկանց:
-Իսկ Հայկական բասկետբոլի մասին:
-Ոչինչ չգիտեի: Գիտեի, որ շատ հայեր կան, ովքեր եկել են ԱՄՆ, սակայն հայ բասկետբոլիստների մասին ոչինչ չգիտեի:
-Ի՞նչ կասես թիմակիցներիդ մասին:
-Նրանք ինձ բավականին զարմացրին: Ես չգիտեի, թե ինչ սպասել այստեղի բասկետբոլիստներից, սակայն նրանք շատ ավելի լավն էին, քան ես ակնկալում էի: Թիմն իսկապես բարձր մակարդակի է:
-Ինչպե՞ս կնկարագրես հայերին:
-Շատ բարեհամբույր ժողովուրդ են: Բոլորն ուրախ էին ինձ տեսնել: Այստեղ գալուց առաջ շատ անհանգիստ էի, չգիտեի՝ ինձ ինչպես կընդունեն, քանի որ ես հայ չեմ, սակայն բոլորը ինձ տեսնելուց ժպտում և ասում են «Օ, բարի գալուստ»: Դա ինձ շատ օգնեց:
-Հասցրե՞լ ես շրջել Երևանում, ի՞նչն ես ամենից շատ հավանել:
-Ցավոք, չեմ հասցրել շատ բան տեսնել: Հույս ունեմ՝ հնարավորություն կունենամ:
-Ինչ կասես թիմի առաջին ընկերական խաղի մասին:
-Լավ խաղ էր: Խաղադաշտ էինք դուրս եկել էներգիայով լեցուն: Լավ աշխատեցինք և՛ պաշտպանությունում, և՛ հարձակման գծում: Խաղի սկզբնամասում թիմն ավելի շատ էր տեղաշարժում, վազում, կարծում եմ ` լավ էինք կենտրոնացել խաղի սկզբնամասի վրա և մեծ աշխատանք կատարեցինք, որրպեսզի դա պահենք ամբողջ խաղի ընթացքում: Լավ թիմային խաղ էր:
-Օրեր անց կմեկնարկի փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունը, ի՞նչ ես կարծում, Հայաստանի հավաքականն ինչ արդյունքներ կգրանցի:
-Գիտեմ, որ նպատակը հաղթելն է: Որքան երկար խաղանք, այդքան թիմային խաղը կմեծանա: Պետք է խաղալ պաշտպանության վրա: Եթե թիմը մեկ բռունցք դառնա, հրաշալի կլինի:

Национальная сборная Армении по баскетболу готовится в Ереване к чемпионату малых стран Европы. Согласно уставу Международной федерации баскетбола (ФИБА), в состав национальных сборных может входить один иностранный игрок. Для сборной Армении таким игроком стал Брайант Данстон. Он родился в 1986-м году в Кентукки (США). Профессиональную карьеру начал в 2008-м году. В 2014-м и 2015-м годах был признан лучшим защитником Европы. В 2013-м году Данстон стал победителем «FIBA inernational Cup», в 2015-м году в составе греческого «Олимпиакоса» одержал победу в греческой лиге, в том же году стал победителем «Кубка президента Турции», после чего перешел в турецкий клуб «Анадолу Эфес». Данстон – очень непосредственный и не страдает звездной болезнью. С радостью согласился ответить на наши вопросы. В беседе с пресс-службой НОК Армении лучший защитник Европы рассказал о приглашении в сборную Армении, о партнерах по команде и об армянском народе.
-Брайант, как ты получил предложение присоединиться к сборной Армении?
-Была середина сезона, когда мой агент передал мне это предложение. Он сказал, что Армения хочет видеть меня в составе своей сборной. Я подумал, что это прекрасная возможность. Знаете, я впервые буду играть на уровне сборной, поэтому хочу стать частичкой всего этого и помочь команде осуществить программу.
-Были другие предложения?
-В прошлом году было предложение от Словении, однако я отказался по некоторым причинам.
-Почему ты выбрал сборную Армении?
-Как я уже сказал, это была моя первая возможность выступать в национальной сборной, а это большая гордость. Знаю, что вы очень гордитесь своей командой. Хочу стать частью этой гордости.
-Что ты знал об Армении до получения этого приглашения?
-Пока не присоединился к сборной, ничего не знал. Хочу многое увидеть здесь, красивые места. С тех пор, как приехал в Армению, пытаюсь понять здешнюю жизнь и людей.
-А об армянском баскетболе?
-Ничего не знал. Знал, что есть много армян, приехавших в США, однако ничего не знал об армянских баскетболистах.
-Что скажешь о партнерах по команде?
-Они меня приятно удивили. Я не знал, чего ждать от здешних баскетболистов, однако они гораздо лучше, чем я ожидал. Команда, действительно, высокого уровня.
-Как охарактеризуешь армян?
-Очень доброжелательный народ, все рады были меня видеть. Я перед приездом сюда беспокоился о том, как меня примут, поскольку я не армянин, но все улыбаются при виде меня и говорят - «Добро пожаловать». Это мне очень помогло.
-Ты успел погулять в Ереване, что понравилось больше всего?
-К сожалению, не успел многого увидеть, надеюсь, еще будет возможность.
-Что скажешь о первой товарищеской встрече команды?
-Хорошая игра. Мы вышли на игровое поле полными энергии. Хорошо поработали и в защите, и в линии нападения. В начале игры команда больше двигалась, бегала, думаю, что мы хорошо сосредоточились на начале игры и хорошо поработали, чтобы сохранить это в течении всей игры. Была хорошая командная игра.
-Через несколько дней стартует чемпионат малых стран Европы, как ты думаешь, какие результаты покажет сборная Армении?
-Я знаю, что цель достижима. Чем дольше будем играть, тем улучшится командная игра. Надо играть на защиту. Будет прекрасно, если команда сплотится.