Ավանդույթի համաձայն ՝ երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը հերթական անգամ մեծ շուքով և հանդիսավորությամբ է տոնել Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն՝ ՄՕԿ-ի «Օլիմպիական համերաշխության» ծրագրի շրջանակներում:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը անձամբ ներկա է գտնվել միջացառմանը և իր ջերմ շնորհավորանքները հղել մանուկներին:
«Հարգելի ներկաներ առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհավորել փոքրիներին՝ երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ: Ցանկանում եմ նրանց անհոգ մանկություն, անհոգ ապագա: Ցանկացած մարդ, ով տեսնում է մեր փոքրիկների անմեղ, քնքուշ ժպիտները և աչքերի փայլը, պետք է ձգտի նրանց համար անհոգ մանկություն ապահովել: Մենք ամեն տարի Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի «Օլիմպիական համերաշխության» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպում ենք այս միջոցառումը, որի կարգախոսն է «Մենք ապագա օլիմպիականներն ենք»: Հենց այս երեխաների մեջ են մեր ապագա չեմպիոնները: Նրանք պետք կարողանան մեր երկրի դրոշը բարձրացնել, հիմնը հնչեցնել և հաղթանակի բերկրանքը պարգևել մեզ: Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր փոքրիկների տոնը: Թող Աստված պահապան լինի մեզ, ձեզ և մեր փոքրիկներին»,- ասաց ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը:
Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվան նվիրված ավանդական միջոցառմանը մասնակցում էին Երևանի 12 վարչական շրջանների, Աշտարակի, Օշականի, Մասիսի, Քասախի, Աբովյանի, Գառնիի և Նոր Հաճնի նախադպրոցական 24 հաստատությունների 192 սաներ:

Согласно традиции, Международный день защиты детей в очередной раз был торжественно отпразднован Национальным олимпийским комитетом Армении в рамках программы МОК «Олимпийская солидарность».
Президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян лично присутствовал на мероприятии и тепло поздравил детей.
«Уважаемые присутствующие, в первую очередь хочу поздравить малышей в связи с Международным днем защиты детей. Желаю им беззаботного детства и счастливого будущего. Любой человек, который видит их невинные, нежные улыбки и блестящие глаза, должен стремиться обеспечить им счастливое детство. Мы каждый год в рамках программы «Олимпийская солидарность» Международного олимпийского комитета организуем это мероприятие под девизом «Мы - будущие олимпийцы». Именно среди этих детей находятся наши будущие чемпионы. Они должны суметь поднять флаг нашей страны, заставить звучать гимн и подарить нам радостный вкус победы. Еще раз поздравляю наших малышей с праздником. Пусть Бог хранит нас, вас и наших детей»,-заявил президент НОК Армении Гагик Царукян.
В традиционном мероприятии, посвященном Международному дню защиты детей, принимали участие 192 воспитанника 24-х дошкольных учереждений 12-и районов Еревана, Аштарака, Ошакана, Масиса, Касаха, Абовяна, Гарни и Нор Ачна.