Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերը տեղի կունենան Արցախում
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նորակառույց «Օլիմպավան»-ում տեղի է ունեցել «Համահայկական Խաղերի Համաշխարհային Կոմիտե» հասարակական կազմակերպության Գործադիր կոմիտեի նիստը:
Նիստի ընթացքում ՀԽՀԿ նախագահ Իշխան Զաքարյանն առաջարկել է Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերն անցկացնել Արցախում: Առաջարկը մեծ ոգևորությամբ է ընդունվել բոլոր ներկաների կողմից: «Սա պատմական որոշում կլինի` մեր գաղափարների իրագործման հիմքն է: Այս որոշումն իրապես կարտացոլի մեր նպատակը` «Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք» եռամիասնությունը»,- նշել է Զաքարյանը:
Գործադիր կոմիտեի անդամները քննարկել են նաև Արցախում անցկացվելիք խաղերի կազմակերպչական աշխատանքների հետ կապված խնդիրները, դրանց լուծման տարբերակները:
Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերն Արցախում անցկացնելու հարցը դրվել է քվեարկության և անցել միաձայն:
ՀԽՀԿ գործկոմի նիստում քննարկվել է նաև Համահայկական 2-րդ ձմեռային խաղերի անցկացման հարցը: Արդյունքում որոշում է կայացվել Համահայկական 2-րդ ձմեռային խաղերն անցկացնել 2018թ. փետրվարին` Ծաղկաձորում:

The Executive Commission of the “Pan-Armenian Games World Committee” NGO held a meeting in the newly built Olympavan of the National Olympic Committee of Armenia.
At the meeting the president of the PAGWC (Pan-Armenian Games World Committee), Ishkhan Zakaryan, offered to hold the 7th Pan-Armenian Games in Artsakh. The offer was enthusiastically accepted by all participants. “This will be a historical decision, the basis for realization of our ideas. The decision will truly reflect our aim of “Armenia-Artsakh-Diaspora” triumvirate,” Zakaryan noted.
The Executive Commission members also discussed the organizational issues of the Artsakh Games and their solutions.
The offer of holding the 7th Summer Pan-Armenian Games in Artsakh was put to the vote and was accepted unanimously.
The PAGWC Executive Commission also discussed the 2nd Winter Pan-Armenian Games and decided to organize them in February of 2018 in Tsakhkadzor.