Մարմնամարզության Եվրոպայի նորընծա չեմպիոն Հարություն Մերդինյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում կիսվեց առաջին տպավորություններով, խոսեց կատարած վարժության մասին և անդրադարձավ Օլիմպիական խաղերին:
-Հարություն, շնորհավորում եմ քեզ: Դու պատմություն ես կերտում: Եվրոպայի առաջնություններում նվաճել էիր 2 բրոնզե և մեկ արծաթե մեդալ, իսկ հիմա՝ ոսկե: Ի՞նչ ես զգում այս պահին:
-(Ծիծաղում է): Իմ ամեն արդյունքը մոտ 25 տարվա վաղեմություն ունի: Երջանկությունս իրոք անչափ է: Ուրախալի է նաև այն, որ այս արդյունքն Օլիմպիական խաղերից առաջ արեցի, չնայած կան տարրեր, որոնց վրա պետք է աշխատեմ:
-Կիսաեզրափակչի նժույգթափերի վարժությունում մարզիկներն ավելի վստահ էին ելույթ ունենում: Այսօր 8 մարզիկներից միայն 3-ը չընկան, որոնց թվում նաև դու էիր: Խնդիրը լարվածությո՞ւնն էր:
-Միանշանակ: Նյարդերը տեղի են տալիս: Ես ինքս էլ վարժության սկզբում սխալ թույլ տվեցի, սակայն ընթացքում կողմնորոշվեցի և փոխեցի ծրագիրս՝ ավելի բարդ տարրեր կատարելով: Իմ նյարդերն ավելի ամուր էին, այդ պատճառով չընկա: Մրցակիցների սայթաքելն էլ է լարվածություն առաջացնում:
-Քո ելույթից առաջ հավաքականի մարզիչը քեզ խորհուրդ էր տալիս ավելի թեթև՞ բարդությամբ ներկայանալ:
-Մարզիչս ինձ պարզապես ասաց, որ կարող ես քո հին վարժությունը կատարել, որպեսզի ավելի վստահ զգայի ինձ, քանի որ ինձանից առաջ բոլոր մարզիկներն ընկել էին և դա լարվածություն էր առաջացրել ինձ մոտ:
-Ստացվում է այնպես, որ դու ընթացքո՞ւմ փոխեցիր ելույթդ:
-Այո, ելույթիս ամենասկզբում սխալ թույլ տվեցի և պարտավոր էի շտկել այդ: Հենց ընթացքից փոխեցի վարժությունս՝ ավելի բարդ տարրեր կատարելով: Փառք Աստծո ինձ հաջողվեց հաջողության հասնել:
-Մարմնամարզությունը նույնպես անկանխատեսելի մարզաձև է: Այնուամենայնիվ, ի՞նչ սպասել Եվրոպայի գործող չեմպիոն Հարություն Մերդինյանից Ռիոյի Օլիմպիական խաղերում:
-Նախoրոք ոչինչ ասել չեմ կարող: Նժույգթափերում պետք է երկաթյա նյարդեր ունենալ: Ամեն ինչ պարզ կլինի այնտեղ:

Арутюн Мердинян. Во время выступления я поменял программу упражнений
Новоиспеченный чемпион Европы по спортивной гимнастике Арутюн Мердинян в беседе с пресс-службой НОК Армении поделился первыми впечатлениями, рассказал о выполненном упражнении и коснулся Олимпийских игр.
-Арутюн, поздравляем тебя. Ты создаешь историю. На чемпионатах Европы ты завоевывал 2 бронзовые и одну серебряную медали, а сейчас - золото. Что ты чувствовал в этот момент?
-(Смеется). Мой каждый результат имеет 25-летний срок. Я бесконечно счастлив. Радует и то, что я показал этот результат перед Олимпийскими играми, однако есть элементы, над которыми мне надо поработать.
-В полуфинальных упражнениях на коне спортсмены выступали более уверенно. Сегодня не упали только трое из 8-и спортсменов, в их числе и ты, проблема в напряжении?
-Однозначно, нервы не выдерживают. Я и сам допустил ошибку в начале упражнения, однако потом сорентировался и поменял программу, выполнив более сложные элементы. У меня нервы крепче, поэтому я не упал. Промахи соперников также вызывают напряжение.
-Перед выступлением тренер сборной советовал тебе выступить с более легкой программой?
-Мой тренер просто сказал, что я могу выполнить свое старое упражнение, чтоб я чувствовал себя более уверенно, поскольку до меня все спортсмены падали и я был в напряжении.
- Получается, что ты по ходу поменял программу?
-Да, я допустил ошибку в начале выступления, и обязан был ее исправить. Поменял упражнение по ходу выступления, выполнив более сложные элементы. Слава богу, мне удалось добиться успеха.
-Гимнастика также непредсказуемый вид спорта. Тем не менее, чего ждать от действующего чемпиона Европы Арутюна Мердиняна на Олимпийских играх в Рио?
-Не могу ничего сказать заранее. В упражнении на коне надо иметь железные нервы. Все станет ясно на месте.