Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը ՀԲՖ մամուլի քարտուղարության հետ զրույցում խոսել է ազգային թիմին առնչվող մի շարք հարցերի վերաբերյալ:
-Տարեսկզբին, երբ Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան հայտարարեց, որ Դուք եք գլխավորելու Հայաստանի հավաքականը, նշվեց նաև, որ Դուք մեծ ցանկություն ունեք առաջնորդելու հավաքականը:
-Այո, Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան ինձ ընտրեց և նշանակեց Հայաստանի տղամարդկանց բասկետբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ: Ես շատ ուրախ և հպարտ եմ, որ ինձ վստահվեց այս պաշտոնը, որի մասին միշտ երազել եմ:
- Հայտնի է, որ Դուք վերջին 20 տարիներին մարզչական գործունեություն եք ծավալել Լիբանանում: Ինչպե՞ս կբնութագրեք այդ տարիները:
-Որպես մարզիչ իմ աշխատանքը սկսել եմ 1996թ-ից Լիբանանում: Աշխատել եմ Լիբանանի երիտասարդական հավաքականի հետ, որը ձեռք է բերել Աշխարհի առաջնության ուղեգիր: Աշխատել եմ տղամարդկանց հավաքականի հետ, որը պայքարում էր Օլիմպիական խաղերի ուղեգրի համար: Մարզել եմ ՀԲԸՄ «Անդրանիկ» ակումբը: Աշխատել եմ Լիբանանի ամենահայտնի ակումբներից մեկի՝ «Ռիադի»-ի հետ (2004թ-2012թ), որը իմ աշխատած տարիներին 7 անգամ անընդմեջ դարձել է Լիբանանի չեմիոն: 2013թ-ից մինչև օրս մարզում եմ Ասիայի ամենահայտնի ակումբներից մեկը՝ «Սաժեսը»:
-Շուտով Հայաստանը հանդես է գալու Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում և պայքարելու է 1-ին տեղի համար: Որքանո՞վ է իրատեսական խնդրի լուծումը:
-Իմանալով խաղացողների որակը և կարողությունները՝ ես համոզված եմ, որ կարելի է իրականացնել մեր առջև դրված նպատակները:
-2015թ. Համահայկական խաղերը ևս մեկ անգամ փաստեցին, որ սփուռքում մեծ թվով շնորհալի հայ բասկետբոլիստներ կան: Ըստ Ձեզ, ինչպիսի՞ ներուժ ունի Հայաստանի հավաքականը:
-Համահայկական խաղերը մեզ օգնեցին բացահայտելու հայ տաղանդավոր բասկետբոլիստներին և ֆեդերացիայի քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ կարողացանք սփյուռքից հավաքել լավագույն հայ խաղացողներին:
- Ինչպե՞ս է հավաքականը նախապատրաստվելու Եվրոպայի առաջնությանը:
- Հունիսի 1-ից 26-ը ուսումնամարզական հավաք կանցկացնենք Երևանում, ապա կմեկնենք Մոլդովա: Մի շարք երկրների հավաքականների հրավիրել են Հայաստան՝ անցկացնելու ընկերական խաղեր, սակայն դեռ պարզ չէ, թե ովքեր են գալու: Խնդիրն այն է, որ շատ երկրներում հունիսին արձակուրդ է և մրցակից գտնելն իրոք բարդ է:
- Փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու են 8 երկրներ: Ի՞նչ կարող եք ասել մրցակիցների վերաբերյալ:
- Մանրամասն ուսումնասիրում ենք յուրաքանչյուր հավաքականի և չենք պատրաստվում թերագնահատել որևէ մեկին: Մոլդովան որպես կազմակերպիչ կունենա նաև երկրպագուների աջակցությունը, ինչը նրանց որոշակի առավելություն է տալիս:

Tigran Gyokchyan: It is possible to implement the goals set before us
The head coach of the Armenia national basketball team, Tigran Gyokchyan has spoken about the national team in a conversation with the press service of the Basketball Federation of Armenia.
-This year when the Basketball Federation of Armenia announced that you were going to lead the Armenia national team, it was also mentioned that you were eager to do it.
-Yes, the Basketball Federation of Armenia chose me as a head coach of the team and I am very happy and proud to be entrusted with this position which I have always dreamed about.
-It is known that you have worked as a coach in Lebanon over the last 20 years. How would you describe these years?
-I have begun to work as a coach in Lebanon since 1996. I have worked with Lebanon youth team which managed to qualify for World Championship and the men’s team which was struggling for an Olympic qualification, I have also worked with AGBU “Andranik” club and one of the most famous clubs of Lebanon, “Riad” (2004-2012) which during my coaching years has become Lebanon’s champion seven times in a row. From 2013 up today I have been coaching Asian famous club “Sagesse”.
-Soon Armenia is going to the European Championship for Small Countries and is going to struggle for the first place. How realistic is the goal?
-Knowing the qualities and abilities of the players, I am sure that it is possible to implement the goals set before us.
-2015 Pan-Armenian Games proved once again that that there are many talented basketball players in the Armenian Diaspora. In your opinion what potential does the Armenia national team have?
-Pan-Armenian Games helped us to reveal Armenian talented basketball players and thanks to the hard work of the federation we could gather the best Armenian players from Diaspora.
- How is the national team going to prepare for the European Championship?
- From June 1 to 26 we will conduct a training camp in Yerevan and then will leave foe Moldova. Some national teams have been invited to Armenia to play friendlies but it isn’t clear yet which teams will come. The problem is that in many countries June is a vacation period and finding an opponent is really difficult.
-The European Championship for Small Countries will be attended by 8 countries? What can you say about the opponents?
-We study in detail each team and don’t underestimate any of them. Moldova as an organizer will also enjoy fans’ support which gives it a definite advantage.