Արթուր Ալեքսանյան․ Տոկիո կմեկնեմ երկրորդ օլիմպիական ոսկու հետևից
Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալակիր, հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի եռակի ու Եվրոպայի քառակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ) ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփել է ավարտին մոտեցող տարին՝ խոսելով նվաճումների, ԱԱ-ում ստացած վնասվածքի և Հայաստանում  UNICEF-ի դեսպան դառնալու մասին։
-Արթուր, ինչպիսի՞ն էր ավարտվող տարին քեզ համար։
-Տարին լավ սկսվեց ինձ համար, նախ Ղազախստանում մասնակցեցի լավ կազմ հավաքած մրցաշարի և դարձա հաղթող, իսկ հետո հանդես եկա Եվրոպական խաղերում։ Լավ մարզավիճակում էի, ինչը թույլ տվեց դառնալ չեմպիոն: Այնուհետև լավ մարզավիճակում մասնակցեցի աշխարհի առաջնությանը, որտեղ հիմնական նպատակը վարկանիշ ձեռք բերելն էր: Սկզբում գոտեմարտերը լավ էին ընթանում, բայց երրորդ գոտեմարտում ստացա կողոսկրի վնասվածք և հետագայում այդպես գոտեմարտեցի մինչև եզրափակիչ, որին չկարողացա մասնակցել։ Եթե վնասվածքս չխանգարեր, կարող էին 4-րդ ոսկե մեդալը նվաճել աշխարհի առաջնությունում։
-Այնուամենայնիվ, մինչև վերջին պահը ցանկանում էիր գոտեմարտել։
-Այո, մինչև վերջին վայրկյանը ուզում էի ու պատրաստ էի գոտեմարտել, բայց թույլ չտվեցին, քանի որ կոտրված կողոսկրը կարող էր վնասել այլ օրգանների ու լինեին ավելի լուրջ հետևանքներ։
-Այս պահին ինչպե՞ս ես զգում քեզ։
-Հիմա ինձ լավ եմ զգում, այս հավաքից սկսել եմ գորգային աշխատանքները, մինչև այս միայն ֆիզիկական մարզումներ էի անցկացնում։ Պատրաստվում եմ հունվարին կայանալիք միջազգային մրցաշարին:
-Փետրվարին կանցկացվի Եվրոպայի առաջնությունը։ Կտեսնե՞նք քեզ ԵԱ-ում:
-Ցանկություն ունեմ մասնակցել, բայց ավելի պարզ կլինի հունվարին կայանալիք միջազգային մրցաշարից հետո: Եթե այնտեղ հին վնասվածքները չխանգարեն, ուրմեն կմասնակցեմ։
-Այս տարի դարձար UNICEF-ի բարի կամքի դեսպան։ Ինչպե՞ս ստացվեց դա:
-Ստացա առաջարկ և միանգամից ընդունեցի: Ինձ համար մեծ պատիվ է լինել այդ կազմակերպության բարի կամքի դեսպանը։
-Կհասցնե՞ս մինչև Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերը վերադառնալ լավագույն մարզավիճակիդ։
-Իմ հիմնական նպատակը 2-րդ օլիմպիական ոսկին է, բայց մինչև այդ կարևոր է, որ վնասվածք չստանամ և համոզված եմ, որ ամեն ինչ լավ կլինի։
-Շատերը կարծում են, որ հիմնական մրցակիցներիցդ մեկը՝ Մուսա Եվլոևը, այս պահին շատ ավելի լավ մարզավիճակում է։
-Այո, նա լավ ըմբիշ է, լավ մարզավիճակում է, բայց ես էլ վատ չեմ զգում ինձ, իսկ ԱԱ-ի ժամանակ տեսանք, թե ում հաղթեցի եզրափակիչի ճանապարհին, իսկ նա՝ ում։ Հույս ունեմ, որ Օլիմպիական խաղերում կհանդիպեմ նրան, և շատ հարցեր կստանան պատասխաններ։

Rio 2016 Olympic gold medalist, Greco-Roman wrestling three-time world and four-time European champion Artur Aleksanyan (97 kg) summed up the ending year in a conversation with the ANOC press service speaking about his achievements, the injury got in the World Championship and becoming UNICEF Goodwill Ambassador.
-Artur, how did you spend the year?
-The year started well for me, first I took part in a prestigious tournament in Kazakhstan and won it, then I performed in the European Games. I was in good shape and it allowed me to become a champion. Afterwards I joined the World Championship in good physical condition where the main goal was to win a qualification. In the beginning I was doing well but in the third bout I got a rib injury and continued to fight with it till the final which I had to miss. If I wasn’t injured I might win my 4th gold medal in the World Championship.
-However, you wanted to fight till the last minute.
-Yes, till the last moment I wanted and I was ready to fight but they didn’t let me because the broken rib could damage other organs and bring to more serious consequences.
-How do you feel now?
-Now, I’m fine, I have started entering the mat during this training camp till now I only did physical exercises. I’m preparing for the international tournament in January.
-The European Championship will be held in February. Will we see you at the European Championship?
-I want to participate in it but we will see after the international tournament in January. If the old injuries don’t impede me I will join it.
-This year you became a UNICEF Goodwill Ambassador. How did you manage?
-I got an offer and accepted it at once. It’s a great honor for me to become a Goodwill Ambassador of that organization.
-Will you have time to get in best shape before the Tokyo Olympics?
-My main goal is the second Olympic gold medal but before it the important is to keep away from getting injured and then I’m sure everything will be fine.
-Many people think that now Musa Evloev, one of your main opponents, is much better prepared than you.
-Yes, he is a good wrestler and is in good shape but I don’t feel bad either and at the World Championship we saw whom I defeated on my way to the final and whom he won. I hope I’ll meet him at the Olympic Games and many questions will get their answers.