Գյումրու Օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջում անցկացվեց «Կանայք և սպորտը» թեմայով սեմիմար Օլիմպիական համերաշխության ծրագրի շրջանակում:
Ծրագրի ղեկավար, ՀԱՕԿ աշխատակից Աննա Մելքոնյանը նշեց, որ այսպիսի ծրագրերը շատ կարևոր են Հայաստանում կանանց դերը սպորտում մեծացնելու համար:
«Կարծում եմ, որ այսպիսի ծրագրերի և սեմինարների իրականացումը շատ կարևոր է Հայաստանում՝ հատկապես մարզերում, քանի որ, եթե Երևանում ինչ-որ չափով կանանց ներգրավվածությունն որոշակի տոկոս է կազմում տարբեր բնագավառներում, այդ թվում՝ սպորտում, ապա մարզերում այդ տոկոսը զգալի ցածր է»,- նշեց Աննա Մելքոնյանը:
Սեմինարի գիտական ղեկավար Լենա Հակոբյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց սեմինարի կարևորության մասին.
«Սպորտի այսօրվա զարգացումը միտված է ավելացնել կանանց ներգրավվածությունը սպորտում: Դրա համար պետք են համապատասխան ծրագրեր, որոնցից մեկն էլ այս սեմինարն էր: Պետք է ստեղծվեն պայմաններ և խնդիրները լուծվեն համակարգված ձևով»,- ասաց Լենա Հակոբյանը:

Анна Мелконян: Реализация таких программ важна, особенно в регионах
В Гюмрийском государственном спортивном колледже олимпийского резерва был проведен семинар на тему «Женщины и спорт» в рамках программы Олимпийской солидарности.
Руководитель проекта, сотрудница НОК Армении Анна Мелконян отметила, что такие программы очень важны для повышения роли женщин в спорте в Армении.
«Я думаю, что реализация таких программ и семинаров очень важна в Армении, особенно в регионах, поскольку, если в Ереване вовлеченность женщин в различных областях, в том числе в спорте, составляет определенный процент, то в регионах этот процент значительно ниже», - отметила Анна Мелконян.
Научный руководитель семинара Лена Акопян в беседе с пресс-службой НОК Армении рассказала о важности семинара.
«Сегодняшнее развитие спорта направлено на повышение вовлеченности женщин в спорте. Для этого нужны соответствующие программы, одной из которых и был этот семинар. Должны быть созданы условия для систематического решения проблем», - сказала Лена Акопян.