Մելանյա Ստեփանյան․ Նորաստեղծ պարային զույգն առայժմ միայն կմարզվի
Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիան պատանեկան հավաքականում ընդգրկել է նոր պարային զույգ։ Էդվարդ Տեր-Գազարյանն այսուհետ հանդես կգա Ալինա Մեֆեդովայի հետ։
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը խոսեց զույգի ստեղծման մանրամասների մասին։
«Էդվարդ Տեր-Գազարյանը շատ լավ սահք ունի։ Մարզվել է տարբեր տեղերում՝ անգամ Եվգենի Պլյուշչենկոյի մոտ, սակայն Էդվարդի մոտ թռիչքները չէին ստացվում։ Նա ունի հրաշալի տվյալներ՝ հասակը, սահքը, ամեն բան համապատասխանում է պարային զույգին։ Մենք նախապես կապ հաստատեցինք Ալեքսանդր Ժուլինի հետ, գտանք Էդվարդի համար զուգընկերուհի և նոր միայն նրան ուղարկեցինք մարզվելու։ Առայժմ զույգը միայն կմարզվի։ Այնուհետև դեկտեմբերին կգան Երևան՝ ցուցադրական ելույթների։ Կտեսնենք, թե ինչպես է ստացվում։ Ամեն ինչ լավ լինելու դեպքում, հաջորդ տարվանից նոր կսկսեն մասնակցել մրցումների»,- նշեց Ստեփանյանը։
Հիշեցնենք, որ զույգի գլխավոր մարզիչն է Ալեքսանդր Ժուլինը: Մարզչական անձնակազմում են նաև Պետր Դուրնևը, Ալեքսեյ Սիտնիկովը, Ջուլիա Զլոբինան:

Мелания Степанян: Новосозданная танцевальная пара пока будет только тренироваться
Федерация фигурного катания Армении включила новую танцевальную пару в состав юношеской сборной. Отныне Эдвард Тер-Газарян будет выступать с Алиной Мефедовой.
В беседе с пресс-службой НОК Армении президент федерации фигурного катания Мелания Степанян рассказала подробности создания пары.
«У Эдварда Тер-Газаряна очень хорошее скольжение. Он тренировался в разных местах, даже у Евгения Плющенко, однако у Эдварда не получаются полеты. У него отличные данные: рост, скольжение, все соответствует танцевальной паре. Мы заранее связались с Александром Жулиным, нашли партнершу для Эдварда и только потом отправили его тренироваться. Пока пара будет только тренироваться. Затем в декабре они приедут в Ереван для показательных выступлений. Посмотрим, как получится. Если все будет хорошо, то они в следующем году начнут принимать участие в соревнованиях», - отметила Степанян.
Напомним, что главным тренером пары станет Александр Жулин. В тренерский состав входят также: Петр Дурнев, Алексей Ситников и Юлия Злобина.