Հակոբ Սերոբյանը գոհ է Բաթումիի մրցաշարի արդյունքներից
Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականը երկրորդ տեղն է գրավել Վրաստանի Բաթումի քաղաքում սեպտեմբերի 2-6-ը տեղի ունեցած Ռուսուդան Սիխարուլիձեի անվան գավաթի խաղարկության թիմային պայքարում: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց մրցաշարը:
«Թիմային պայքարում Հայաստանի հավաքականը` Արթուր Ավետիսյան, Գագիկ Խաչիկյան, Էրիկ Բաղդասարյան կազմով 10 թիմերի պայքարում գրավեց 2-րդ տեղը՝ զիջելով միայն Լիտվայի թիմին: Մեծահասակների պայքարում Արթուր Ավետիսյանը բազմամարտում զբաղեցրեց 2-րդ տեղը, երիտասարդական մրցաշարում Գագիկ Խաչիկյանը դարձավ հաղթող, իսկ Էրիկ Բաղդասարյանը գրավեց 2-րդ տեղը: Ազատ վարժությունում եւ նժույգ թափերում Գագիկ Խաչիկյանն առաջինն էր երիտասարդների պայքարում, իսկ օղակներում՝ 3-րդը, Էրիկ Բաղդասարյանը նժույգ թափերում 2-րդն էր, օղակներում՝ նույնպես: Հենացատկում և զուգափայտերի վարժությունում էրիկ Բաղդասարյանն առաջինն էր, պտտաձողում՝ 2-րդը, Գագիկ Խաչիկյանը հենացատկում 3-րդն էր, զուգափայտերի վարժությունում՝ 2-րդը: Ազատ վարժության մեծահասակների պայքարում Արթուր Ավետիսյանը 3-րդն էր, նժույգ թափերում Հարություն Մերդինյանը գրավեց առաջին տեղը, օղակների վարժությունում Արթուր Թովմասյանը լավագույնն էր, իսկ Արթուր Ավետիսյանը՝ 2-րդը: Կանանց պայքարում Աննա Գրիգորյանը հենացատկում զբաղեցրեց 3-րդ տեղը»,- ասաց Հակոբ Սերոբյանը:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչը նշեց, որ այսպիսի մրցաշարերը շատ կարևոր են հատկապես երիտասարդ մարմնամարզիկների համար.
«Հիմնական նպատակը փորձ ձեռք բերելն է երիտասարդների համար: Ես գոհ եմ, լավ արդյունքներ էին: Հարություն Մերդինյանի և Արթուր Թովմասյանի համար սա աշխարհի առաջնությունից առաջ նախապատրաստական փուլ էր և, բնական է, որ իրենց լավագույն մարզավիճակում չեն՝ չնայած երկուսն էլ առաջին տեղն են զբաղեցրել: Ծրագրված է, որ ԱԱ-ի ժամանակ նրանք կլինեն լավագույն մարզավիճակում»,- ասաց Հակոբ Սերոբյանը:
Աշխարհի առաջնությունից առաջ Հայաստանի հավաքականը 14-օրյա ուսումնամարզական հավաք կանցկացնի Թբիլիսիում: Հակոբ Սերոբյանի խոսքով, այդ հավաքը հնարավոր է կլինի անցկացնել, քանի որ աշխարհի առաջնության ծախսերի մի մասը հոգում է կազմակերպիչ երկիրը՝ Գերմանիան:
«Մեր բյուջեում գումար ավելացավ և որոշեցինք կազմակերպել այս հավաքը, որին կմասնակցեն նաև կանանց և երիտասարդական հավաքականները: Սա խթան կլինի նրանց համար և մեծ օգուտ կբերի: Նշեմ նաեւ, որ այսպիսի բան տեղի է ունենում առաջին անգամ»,- խոսքը եզրափակեց մարզիչը:

На состоявшемся со 2-го по 6-е сентября в грузинском городе Батуми розыгрыше Кубка Русудана Сихарулидзе сборная Армении по спортивной гимнастике заняла второе место в командном зачете. Главный тренер сборной Армении Акоп Серобян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги турнира.
«В командном зачете сборная Армении, в составе Артура Аветисяна, Гагика Хачикяна и Эрика Багдасаряна, заняла второе место среди 10-и команд, уступив только команде Литвы. Артур Аветисян занял 2-е место в многоборье среди взрослых, Гагик Хачикян стал победителем молодежного турнира, а Эрик Багдасарян занял 2-е место. Гагик Хачикян в молодежном турнире занял 1-е место в вольных упражнениях и упражнениях на коне и 3-е место - в упражненииях на кольцах, Эрик Багдасарян занял 2-е место и в упражнениях на коне, и на кольцах. Эрик Багдасарян стал первым в опорном прыжке и в упражнениях на брусьях, и вторым - в упражнениях на перекладине, Гагик Хачикян стал третьим в опорном прыжке и вторым - в упражнениях на брусьях. Артур Аветисян занял 3-е место в вольных упражнениях среди взрослых, Арутюн Мердинян занял 1-е место в упражнениях на коне, в упражнениях на кольцах Артур Товмасян стал лучшим, а Артур Аветисян - вторым. В борьбе среди женщин Анна Григорян заняла 3-е место в опорном прыжке», - сказал Акоп Серобян.
Главный тренер сборной отметил, что такие турниры особенно важны для молодых гимнастов.
«Основная цель в том, чтобы молодые приобрели опыт. Я доволен результатами. Для Арутюна Мердиняна и Артура Товмасяна это был подготовительный этап перед чемпионатом мира, и, естественно, они находятся не в лучшей своей спортивной форме, хотя оба заняли первое место. Планируется, что они будут в наилучшей спортивной форме во время ЧМ», - сказал Акоп Серобян.
Перед чемпионатом мира сборная Армении проведет 14-дневный учебно-тренировочный сбор в Тбилиси. По словам Акопа Серобяна, проведение этого сбора стало возможным благодаря тому, что часть расходов на чемпионат мира покрывает страна-организатор Германия.
«В нашем бюджете освободилась сумма, и мы решили организовать этот сбор, в котором примут участие также женская и молодежная сборные. Это станет для них стимулом и принесет большую пользу. Отмечу также, что это происходит впервые», - заключил тренер.