Oգոստոսի 20-25 Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում անցկացվեց լողի պատանիների աշխարհի առաջնությունը։
Լողի Հայաստանի ազգային հավաքականի մարզիչ Միսակ Գաբրիելյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց պատանիների աշխարհի առաջնությունը:
«Մասնակցել ենք 6 մարզիկով՝ Նինա Կիրակոսյան, Վարսենիկ Մանուչարյան, Արթուր Բարսեղյան, Էդուարդ Ճաղարյան, Միխայիլ Շահնազարյան և Լևոն Խաչատրյան։ Բոլորն էլ հաջող են լողացել, իսկ Արթուրը առավել ևս։ Նա 100 մետր ազատ ոճում 0.49.96 արդյունքով, որը Հայաստանի ռեկորդ է 6-րդ տեղով մտավ եզրափակիչ։ Այնտեղ ցույց տվեց 0.50.03 արդյունքը և գրավեց 7-րդ հորիզոնականը։ Արթուրի կիսաեզրափակչի արդյունքը Տոկիո 2020-ի համար Բ կարգի վարկանիշ է ապահովում, բայց մեր նպատակն է, որ նա Ա կարգի վարկանիշ ունենա։ Ի դեպ նշեմ, որ մինչև այս հայ լողորդներից ոչ մեկ այդպիսի արդյունք չի գրանցել։ 50 մետր ազատ ոճում Արթուրը լողաց 0.22.72 և 4-րդ տեղով մասնակցեց կիասեզրափակչին, որտեղ ցույց տվեց 0.22.82 արդյունքը և դուրս չեկավ եզրափակիչ։ Հայաստանի ռեկորդ սահմանեց Նինա Կիրակոսյանը 100 մետր թիկալողում ցույց տալով 1.07.00 արդյունքը։ Հայաստանի ռեկորդներ սահմանվեցին նաև 4X100 համալիր փոխանցումալողի միքսում (Նինա Կիրակոսյան, Վարսենիկ Մանուչարյան,Արթուր Բարսեղյան,Էդուրադ Ճաղարյան)՝ ցույց տալով 4.18.59 արդյունքը և 4X100 մետր ազատ ոճի միքսում 3.46.96 արդյունքը»,- խոսքը եզրափակեց Միսակ Գաբրիելյանը։

From August 20-25 Hungarian capital Budapest hosted the World Junior Swimming Championship.
Head coach of the Armenia swimming team Misak Gabrielyan summed up the World Junior Swimming Championship in a conversation with the ANOC press service.
“We participated with 6 swimmers – Nina Kirakosyan, Varsenik Manucharyan, Artur Barseghyan, Eduard Tchagharyan, Mikhail Shahnazaryan and Levon Khachatryan. All the swimmers performed well and Artur best of all. Scoring a 0.49.96 result in the men’s 100m freestyle which is an Armenian record he qualified for the final with the 6th place. There he showed a 0.50.03 result and placed 7th. Artur’s semifinal result guarantees him a Tokyo 2020 qualification B but our goal is qualification A. By the way, so far none of Armenian swimmers has registered such a result. In the 50m freestyle Artur swam 0.22.72 and reached the semifinal with the 4th position where showed a 0.22.82 result and failed to qualify for the final. Nina Kirakosyan set an Armenian record at 100m backstroke scoring 1.07.00. Armenian records were also set in the 4X100 medley relay (mixed) (Nina Kirakosyan, Varsenik Manucharyan, Artur Barseghyan, Eduard Tchagharyan) with a 4.18.59 result and in the 4X100m freestyle relay (mixed) with a 3.46.96 result,” Misak Gabrielyan said.