Վալոդյա Ֆրանգուլյան. Հեշտ հաղթանակներ չեմ ունեցել
Ազատ ոճի ըմբշամարտի 2015թ. մինչեւ 23 տարեկանների Եվրոպայի չեմպիոն, 2017թ. Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Վալոդյա Ֆրանգուլյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում պատմեց վնասվածքից հետո մրցագորգ վերադառնալու, առաջիկա նպատակների, կարիերարում վերելքների ու վայրէջքների մասին:
-Մեդալներ նվաճել ես բոլոր տարիքային հավաքականներում, բայց կարիերայիդ գագաթնակետը համարվում է 2015 թվականը, երբ նախ հաղթեցիր Ալեքսանդր Մեդվեդի մրցաշարում, ապա նվաճեցիր Եվրոպայի Մ-23 չեմպիոնի կոչումը: Դրանից հետո քո մարզական կարիերան որոշակի անկում ապրեց, ի՞նչ փոխվեց:
-2015-ին տարեսկզբից շատ լավ հանդես եկա, ամեն ինչ ստացվում էր թե՛ մարզումների, թե՛ մրցաշարերի ժամանակ: Հետո Եվրոպական խաղերում պարտվեցի հենց առաջին գոտեմարտում, դրանից հետո հաղթեցի Ստեփան Սարգսյանի մրցաշարում, իսկ սեպտեմբերին Լաս Վեգասում կայացած աշխարհի առաջնությունում նույնպես պարտվեցի: Ինձ թվում է, որ պետք է միանգամից փոխեի քաշային կարգս, քանի որ 2016-ը օլիմպիական տարի էր: Ցանկանում էի մասնակցել Օլիմպիական խաղերին, բայց չփոխեցի քաշային կարգս ու անկում ապրեցի իմ գագաթնակետին:
-Ըստ քեզ՝ այդ անկումը հոգեբանակա՞ն պատճառներ ուներ, թե՞ զուտ մարզումային:
-2015-ին հաջողություններից հետո տեսնում էի, որ կարող եմ Լաս Վեգասում դառնալ աշխարհի չեմպիոն, որը իմ նպատակներից մեկն էր: Դրա համար ուշացրեցի քաշային կարգս փոխելը, քանի որ մտածում էի, որ կմասնակցեմ աշխարհի առաջնությանը, իսկ հետո կտեղափոխվեմ 65 կգ քաշային կարգ, սակայն ԱԱ-ում հաղթել չստացվեց: Դրանից հետո եւս 3 տարի չփոխեցի քաշային կարգս՝ չնայած եղել են որոշ մրցաշարեր, որտեղ հանդես եմ եկել 65 կգ քաշային կարգում: 2018-ից որոշեցի, որ պետք է մրցեմ օլիմպիական քաշային կարգում, քանի որ գործող կանոններով 57-ում չէի կարող գոտեմարտել: Բարդ է 7-8 կգ քաշ գցել եւ լավ հանդես գալ, այդ պատճառով որոշեցի ուժերս փորձել 65-ում եւ պայքարել Օլիմպիական խաղերի համար:
-Կարծիք կա, որ 61 կգ քաշային կարգն իդեալական  էր քեզ համար, այնինչ 65-ում կան որոշակի խնդիրներ՝ հատկապես մասսայի հետ կապված:
-61 կգ քաշային կարգն իդեալական էր, քանի որ երկար տարիներ այդ քաշային կարգում էի հանդես գալիս: Հետո սկսեցի տարբերություն զգալ օլիմպիական եւ ոչ օլիմպիական քաշային կարգերում: Ցանկացած մարզիկի երազաքը Օլիմպիական խաղերին մասնակցելն է, ինչու ոչ՝ նաեւ հաղթելը: Մտածում էի, որ ավելի լավ է 1-2 տարի այնքան էլ լավ հանդես չգամ, բայց հետո կարողանամ մասնակցել Օլիմպիական խաղերին, քան 61 կգ քաշային կարգում մարզվեմ առանց այդ հնարավորության, այդ մտքերով: Իսկ մասսայի ու ֆիզիկականի խնդրի մասին կարող եմ ասել, որ ես երբեք էլ ֆիզիկապես հզոր չեմ եղել, բայց տեխնիկատակտիկականի շնորհիվ կարողացել եմ հասնել արդյունքի ու, անկեղծ ասած, չեմ պատկերացնում՝ ֆիզիկապես ուժեղ լինելով ինչպես եմ գոտեմարտելու, այդ ոճն իմը չէ:
-Թե՛ Հայաստանում, թե՛ աշխարհում քո քաշային կարգում (65 կգ) մրցակցությունը շատ բարդ է: Դա ավելի՞ է մոտիվացնելու քեզ:
-Հայաստանում Վազգեն Թեւանյանը, Դավիթ Սաֆարյանը, Վարդգես Կարապետյանը, Նարեկ Սիրունյանն արժանի մրցակիցներ են, ոչ մեկի չեմ թերագնահատում: Կարող եմ ասել նաեւ, որ ինչ-որ քաշային կարգում բարդ մրցակցությունը հանգեցնում է նրան, որ հետո այդ քաշային կարգից Հայաստանը մեդալներ է նվաճում աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններում: Դա լրացուցիչ խթան է, որպեսզի մարզվես, քանի որ ամեն պահի մրցակիցներդ կարող են առաջ անցնել քեզանից: Ես մանկուց սովոր եմ դրան, այնպես է ստացվել, որ աշխարհի եւ Եվրոպայի երիտասարդական առաջնություններում, որտեղ ես հանդես եմ եկել, մասնակցում էին նաեւ մեծահասակների աշխարհի եւ Եվրոպայի մրցանակակիրներ: Դա ավելի փորձառու է դարձում քեզ: Ցանկացած դժվարություն բերում է հաղթանակի, իսկ հեշտ հաղթանակներ դեռ չեմ ունեցել: Եվ ինձ չի թվում՝ որեւէ մեկն ունեցել է:
-Հայաստանում ո՞ւմ հետ է գոտեմարտելն է ամենաբարդը քեզ համար:
-Ո՛չ Վազգենի, ո՛չ Դավիթի հետ չեմ գոտեմարտել: Չեմ ցանկանում առանձնացել, բայց ոչ մեկի հետ հեշտ չի լինելու ու այնպես չէ, որ բոլորին ես մեծ առավելությամբ եմ հաղթել: Եղել է, որ հաղթել եմ հավասար գոտեմարտում, բայց կարեւորը արդյունքն է, թե ինչպես եւ ում կհաղթեմ՝ երկրորդական է:
-7 ամսվա դադարից հետո ինչպե՞ս ես զգում գորգում:
-Ծանր գոտեմարտեր էին: Չեմ ասի, որ մրցակիցներս փորձառու չէին, այս մրցաշարը ինձ հոգեբանորեն օգնեց, որ հասկանամ՝ վախը կորցրել եմ, չզգուշանամ: Ուրախ եմ, որ վերադարձա մեդալով, բայց ընդհանուր արդյունքից դժգոհ եմ:
-Եզրափակչում ի՞նչը չհերիքեց:
-2 անգամ սխալ թույլ տվեցի, չհամբերեցի եւ պարտվեցի: Լիովին պատրաստ չէի մրցման, բայց դա արդեն անցյալում է, կփորձեմ Եվրոպական խաղերին անել ավելին եւ լինել մարզավիճակիս գագաթնակետին:

Чемпион Европы до 23-х лет по вольной борьбе 2015-го года, бронзовый медалист чемпионата Европы 2017-го года Володя Франгулян в беседе с пресс-службой НОК Армении рассказал о возвращении на ковер после травмы, о предстоящих планах, о падениях и взлетах в карьере.
- Ты завоевывал медали в сборных всех возрастных категорий, но пиком твоей карьеры считается 2015-й год, когда ты сначала одержал победу на турнире Александра Медведя, а затем завоевал звание чемпиона Европы до 23-х лет. После этого в твоей спортивной карьере произошел некоторый спад, что изменилось?
- С начала 2015-го года я очень хорошо выступал, все получалось и во время тренировок, и во время турниров. Позже я потерпел поражение на Европейских играх в самом первом поединке, а затем одержал победу в турнире Степана Саргсяна, и в сентябре снова потерпел поражение на чемпионате мира в Лас-Вегасе. Мне кажется, что я должен был сразу поменять весовую категорию, поскольку 2016-й год был олимпийским. Я хотел участвовать в Олимпийских играх, но я не поменял свою весовую категорию и потерпел спад на пике карьеры.
-Этот спад имел психологические причины или чисто тренировочные?
-После успеха в 2015-м году я видел, что могу стать чемпионом мира в Лас-Вегасе, что было одной из моих целей. Поэтому я опоздал с изменением своей весовой категории, поскольку думал, что приму участие в чемпионате мира, а потом перейду в весовую категорию 65 кг, однако я не смог одержать победу на чемпионате мира. После этого я еще 3 года не менял свою весовую категорию, хотя были некоторые турниры, в которых я выступал в весовой категории 65 кг. С 2018-го года я решил, что должен соревноваться в олимпийской весовой категории, так как по действующим правилам не мог бороться в 57-и кг. Сложно сбросить 7-8 кг и хорошо выступить, поэтому я решил попробовать свои силы в 65-и кг и бороться за участие в Олимпийских играх.
- Есть мнение, что весовая категория 61 кг была идеальной для тебя, тогда как в 65-и кг есть некоторые проблемы, связанные с массой?
-Весовая категория 61 кг была идеальной, так как я выступал в этой весовой категории уже много лет. Потом я начал чувствовать разницу в олимпийской и неолимпийской весовых категориях. Мечта любого спортсмена - участие и победа в Олимпийских играх . Я думал, что лучше 1-2 года буду выступать не очень хорошо, зато потом смогу принять участие в Олимпийских играх, чем буду тренироваться в весовой категории 61 кг без этой возможности. А о физической проблеме массы могу сказать, что я никогда не был физически сильным, но благодаря технике и тактике смог достичь результата и, честно говоря, не могу представить, как можно побеждать только физической силой, это не мой стиль.
- И в Армении, и в мире в твоей весовой категории (65 кг) конкуренция очень сложная. Это еще больше мотивирует тебя?
- В Армении: Вазген Теванян, Давид Сафарян, Вардкес Карапетян и Нарек Сирунян являются достойными соперниками, я никого не недооцениваю. Могу сказать также, что сложная конкуренция в какой-нибудь весовой категории потом приводит к тому, что Армения завоевывает медали на чемпионатах мира и Европы. Это дополнительный стимул для тренировок, так как соперники могут опередить тебя в любой момент. Я привык к этому с детства, так сложилось, что на молодежных чемпионатах мира и Европы, где я выступал, также принимали участие взрослые призеры мира и Европы. Это делает тебя более опытным. Любая трудность приносит победу, а легких побед у меня еще не было. И я не думаю, что у кого-то они были.
- С кем тебе сложнее всего бороться в Армении?
-Я не боролся ни с Вазгеном , ни с Давидом. Я не хочу никого выделять, но ни с кем не будет легко, и я ни над кем не одерживал победу с большим преимуществом. Бывало побеждал в равном поединке, но главное результат, кого и как победить - второстепенно.
-Как ты себя чувствуешь себя на ковре после 7-и месяцев перерыва?
- Поединки были тяжелыми. Я бы не сказал, что мои соперники не были опытными, этот турнир психологически помог мне понять, что я потерял страх и неосторожен. Я рад, что вернулся с медалью, но недоволен общим результатом.
- Чего не хватило в финале?
- Я 2 раза ошибся, не стерпел и проиграл. Я не был полностью готов к соревнованию, но это уже в прошлом, я постараюсь сделать больше на Европейских играх и быть на пике своей спортивной формы.