Լիաննա Գյուրջյանի անձնական մարզիչ Աշոտ Դանիելյանը մեկնաբանեց 17-ամյա մարզուհու ելույթը Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ավարտին մոտեցող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 81 կգ քաշային կարգում:
Երկամարտում չորրորդ տեղը գրաված Գյուրջյանը հրում վարժությունում նվաճել էր փոքր արծաթե մեդալ:
«Շատ գոհ եմ Լիաննա Գյուրջյանից, քանի որ նա կարողացավ լիարժեք աշխատել, օգտագործեց ամբողջ կարողությունները եւ բարձրացրեց առավելագույն կիլոգրամներ:
Այն, որ մեդալները կփոխվեն, դա ժամանակի խնդիր է: 1-2 տարի հետո Լիաննան առաջատար կդառնա մեծահասակների պայքարում եւ կկանգնի պատվո հարթակի ամենաբարձր աստիճանին: Պոկում վարժությունում եւս կարող էինք նվաճել մեդալ, սակայն դա երեւում է միայն մրցման ավարտից հետո: Լիաննայի մասնակցությունը գնահատում եմ գերազանց: Հաջորդ մրցումներին կաշխատենք ավելացնել մեդալների քանակը»,- ասաց ծանրամարտի Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Աշոտ Դանիելյանը:
Հիշեցնենք, որ այս քաշային կարգում հանդես եկան 7 մարզուհիներ: Եվրոպայի չեմպիոն հռչակվեց հույն Էլենի Կոնստանտինիդին, որի երկամարտի արդյունքն էր 223 կգ (97+126): Երկրորդ տեղը գրավեց գերմանացի Նինա Շչրոթը՝ 222 կգ (102+120), իսկ լավագույն եռյակը եզրափակեց բելգիացի Աննա Վանբելինգենը՝ 221 կգ (103+118):

Ашот Даниелян: Лиана Гюрджян станет лидером в борьбе среди взрослых через 1-2 года
Личный тренер Лианы Гюрджян Ашот Даниелян прокомментировал выступление 17-летней спортсменки в весовой категории 81 кг на завершающемся в Батуми чемпионате Европы по тяжелой атлетике.
По сумме двоеборья Гюрджян заняла 4-е место, а в толчке завоевала малую серебряную медаль.
«Я очень доволен Лианой Гюрджян, поскольку она смогла полноценно поработать, использовала все свои возможности и подняла максимальные килограммы. То, что медали поменяются, это вопрос времени. Через 1-2 года Лиана станет лидером в борьбе среди взрослых и будет стоять на самой высокой ступени пьедестала. Мы в рывке также могли бы завоевать медаль, но это становится ясным только после окончания соревнования. Я оцениваю участие Лианы на отлично. В следующих соревнованиях мы постараемся увеличить количество медалей», - отметил двукратный чемпион Европы по тяжелой атлетике Ашот Даниелян.
Напомним, что в этой весовой категории выступали 7 спортсменок. Чемпионкой Европы стала гречанка Елени Константиниди, набравшая в сумме двоеборья 223 кг (97 + 126). Второе место заняла немка Нина Шрот - 222 кг (102 + 120), тройку лучших замыкает бельгийка Анна Ван Беллинген - 221 кг (103 + 118).