Ծանրամարտի աշխարհի ու Եվրոպայի նախկին չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը երկար ժամանակ է դադարեցրել է մարզումները: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար, տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը.
«Նա հայտարարել է, որ այլեւս չի մասնակցելու մրցումների, ավարտում է կարիերան եւ ցանկանում է ուշադրությունը լիովին սեւեռել ընտանիքի վրա»,- ասաց ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը:
Խոսելով առաջիկա ծրագրեի մասին՝ Փաշիկ Ալավերդյանը նշեց, որ մեծահասակներն օգոստոսի 20-ից հետո կարող են մասնակցել միջազգային ֆեդերացիայի օրացուցային ծրագրում ընդգրկված բոլոր մրցումներին.
«Մեր գլխավոր նպատակը, իհարկե, աշխարհի առաջնությունն է, որտեղ խաղարկվելու են օլիմպիական խաղերի վարկանիշեր: Նոր կանոնակարգի համաձայն, օլիմպիական ուղեգրերը լինելու են անհատական: Այսուհետ Խաղերին յուրաքանչյուր երկիր առավելագույնը կարող է ունենալ 4 կին եւ 4 տղամարդ ծանրորդ:
Մինչեւ տարվա գլխավոր ստուգատեսը, մեր մարզիկները կմասնակցեն ուսանողական խաղերին, Եվրոպայի Մ 20 ու Մ 23 տարեկանների առաջնություններին, որպեսզի լիովին պատրաստ մոտենանք աշխարհի առաջնությանը: Ինչպես նաեւ, կունենաք ուսումնամարզական հավաքներ: Հաջորդ ամիս տղամարդիկ հավաք կանցկացնեն Ուկրաինայում, իսկ կանայք՝ Երեւանի Օլիմպավանում»,- ասաց Փաշիկ Ալավերդյանը:
Այս տարի կարեւոր մրցում է սպասվում պատանիներին: Բուենոս Այրեսի պատանեկան ամառային խաղերին երկիրը կարող է ներկայացնել մեկ տղա եւ մեկ աղջիկ.
«Մեկ ուղեգիր ունենք տղաներից: Դեռեւս չենք որոշել՝ որ ծանրորդը կմեկնի Բուենոս Այրես: Ամեն դեպքում հանդես կգա ուժեղագույնը: Իսկ աղջիկներն օլիմպիական ուղեգիր կփորձեն ձեռք բերել Եվրոպայի առաջնությունում: Դրա համար պետք է թիմային հաշվարկով զբաղեցնել 1-6-րդ հորիզոնականները: Մեծ հնարավորություններ ունի Լիանա Գյուրջյանը»,- նշեց ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը:
Նախատեսվում է, որ մարտի 26-ին կլինի ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի համաժողով, որին կմասնակցնի նաեւ Փաշիկ Ալավերդյանը:

Бывшая чемпионка мира и Европы Назик Авдалян на долгое время прекратила тренировки. Об этом в беседе с журналистами сообщил генеральный секретарь Федерации тяжелой атлетики Армении, главный тренер мужской сборной Пашик Алавердян.
"Она заявила, что больше не будет участвовать в соревнованиях, завершает карьеру и хочет полностью сосредоточить свое внимание на семье", – сказал генеральный секретарь федерации.
Говоря о будущих планах, Пашик Алавердян отметил, что взрослые спортсмены после 20 августа могут участвовать во всех соревнованиях, включенных в календарный план международной федерации:
"Наша главная цель, конечно, чемпионат мира, где будет разыгрываться рейтинг Олимпийских игр. Согласно новому регламенту, олимпийская путевка будет индивидуальной. Отныне каждая страна на Играх может представить максимум по 4 мужчины и женщины.
До главного соревнования года наши спортсмены примут участие в Студенческих играх, чемпионатах Европы до 20 и 23 лет, чтобы полностью подойти к чемпионату мира полностью готовыми. Также проведем учебно-тренировочные сборы. Следующий месяц мужчины проведут на Украине, а женщины – в ереванском Олимпаване", - сказал Пашик Алавердян.
В этом году важное соревнование ожидает юношей. На летних юношеских Олимпийских играх в Буэнос-Айресе каждая страна может представить по одному спортсмену обоих полов.
"Юноши уже имеют путевку. Еще не решили, кто из тяжелоатлетов поедет в Буэнос-Айрес. В любом случае выступит сильнейший. А девушки попытаются завоевать олимпийскую путевку на чемпионате Европы. Для этого нужно занять 1-6 места в командном зачете. Большие шансы имеет Лиана Гюрджян", - отметил генеральный секретарь федерации.
Планируется, что 26 марта состоится конгресс международной федерации тяжелой атлетики, в котором примет участие также Пашик Алавердян.