Փհենչհանի ձմեռային օլիմպիական խաղերում այսօր մեկնարկած Հայաստանի առաջին ներկայացուցիչը՝ Միքայել Միքայելյանը, դասական սպրինտում հաղթողին պարտվեց 28 վայրկյան ու 79 մարզիկների մեջ զբաղեցրեց 74-րդ տեղը:
Մեր գործընկերներ Խաչիկ Չախոյանը եւ Ասատուր Եսայանցն օլիմպիական խաղերից ՀԱՕԿ լրատվականին հաղորդում են, թե մասնակցությունն ինչպե՞ս են գնահատում ինքը՝ դահուկորդը եւ նրա մարզիչն ու Հայաստանի դահուկասպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանը:
«Զբաղեցրած տեղիցս գոհ չեմ, բայց արդյունքից գոհ եմ: Եղանակային պայմանները շատ էին դժվարացրել աշխատանքը վազքուղում, բայց ես արեցի առավելագունը, ինչ-որ կարող էի այս պահին: Հետո, երբ տեսա, որ 28 վայրկյան եմ պարտվել հաղթողին, չեք հավատա, բայց ուրախացա: Քայլ առ քայլ ես կբարելավեմ արդյունքներս: Այս ելույթս ինձ հնարավորություն է տալիս լավատես լինել ապագայի նկատմամբ: Չգիտեմ ինչու, ինչ-որ արտասավոր բան էի սպասում, ինչ-որ անսպասելի բան: Բայց այստեղ ամեն ինչ սովորական է: Մարդիկ բարեհամբույր են, ժպտում են անընդհատ, եւ ինձ թվում է, թե սովորական մրցման եմ եկել», - ասաց Միքայելը:
Արթուր Միքայելյանի ու դահուկային սպորտի Հայաստանի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանի մասնագիտական կարծիքները գրեթե նույնն էին: Նրանք նշեցին, որ ուժեղ մրցակիցների հետ պայքարում շատ բարձր տեղ ակնկալելն իրատեսական չէր: Բայց հայ դահուկորդն արել է այն, ինչ-որ կարող էր:
Միքայելյանի հաջորդ մեկնարկն օլիմպիական խաղերում փետրվարի 16-ին է: Այդ օրը հայ դահուկորդը հանդես կգա ազատ ոճով 15 կմ մրցատարածությունում:

Стартовавший сегодня на зимних Олимпийских играх первый представитель Армении Микаел Микаелян в классическом спринте проиграл победителю 28 секунд и занял 74-е место среди 79 спортсменов.
Наши коллеги Хачик Чахоян и Асатур Есаянц передают пресс-службе НОКА с Олимпийских игр, как оценивает выступление сам лыжник, его тренер и генеральный секретарь Федерации лыжного спорта Армении Гагик Саргсян.
"Я недоволен занятым местом, но доволен результатом. Погодные условия очень затруднили работу на трассе, но я сделал максимально возможное, что мог на этот момент. Потом, когда увидел, что проиграл победителю 28 секунд, не поверите, обрадовался. Шаг за шагом улучшу свои результаты. Это выступление дает мне возможность быть оптимистом относительно будущего. Не знаю почему, ждал чего-то необычного, какого-то сюрприза. Но здесь все обычно. Люди доброжелательные, постоянно улыбаются, и мне кажется, что я приехал на обычное соревнование", - сказал Микаел.
Профессиональные мнения Артура Микаеляна и генерального секретаря Федерации лыжного спорта Армении были почти одинаковы. Они отметили, что в борьбе с сильными соперниками ожидать очень высокого места было нереально. Но армянский лыжник сделал то, что мог.
Следующий старт Микаеляна на Олимпийских играх состоится 16 февраля. В этот день армянский лыжник выступит на дистанции 15 км свободным стилем.