ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը Ծաղկաձորում կկառուցի գերժամանակակից օլիմպիական մարզահամալիր
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հայ մարզիկների համար հերթական անակնկալն է պատրաստել: Օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջի Ծաղկաձորի մասնաճյուղի բազայի վրա կկառուցվի նոր, գերհզոր եւ գերժամանակակից մարզահամալիր: Այն նախատեսված կլինի ինչպես հենակետային, այնպես էլ մյուս բոլոր մարզաձեւերի համար:
Այսօր ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը հրավիրել էր տարբեր մարզաձեւերի մասնագետներին՝ լսելու նաեւ նրանց առաջարկները:
Նոր մարզահամալիրը կունենա միջազգային ամենաբարձր չափորոշիչներին համապատասխանող ընդարձակ ու հարմարավետ մարզադահլիճներ մենապայքարային եւ խաղային մարզաձեւերի համար, ֆուտբոլի խաղադաշտ, աթլետիկայի համալիր, առանձին վազքուղի, հրաձգարան, լողավազան (50x25 մ), հյուրանոցային երկու մասնաշենք՝ ազգային, երիտասարդական եւ մանկապատանեկան հավաքականների համար: Մարզաձեւերի յուրաքանչյուր կառույց ունենալու է իր շոգեբաղնիքներն ու ֆիթնես սրահները, որոնք հագեցած կլինեն ժամանակակից անհրաժեշտ վարժասարքերով: Կառուցվող օլիմպիական ավանում առանձին սենյակներ եւ լաբորատորիա կհատկացվի մարզիկներին բժշկական համալիր ծառայություններ մատուցելու, դոպինգ ստուգումների, վերականգնողական կենտրոնի համար: Կգործի նաեւ մամուլի կենտրոն:
Առանձին սրահներ են նախատեսված մարզիչների համար, որտեղ մարզչական շտաբերն ուսումնամարզական հավաքների ընթացքում քննարկումներ կանցկացնեն, կդիտեն մրցակիցների ելույթների տեսագրությունները եւ ավելի արդյունավետ կկազմակերպեն նախապատրաստությունը:
Գերժամանակակից մարզահամալիրը հնարավորություն է ընձեռելու անցկացնել համատեղ հավաքներ այլ երկրների թիմերի հետ. կազմակերպել միջազգային մրցաշարեր: Օլիմպիական ավանը միաժամանակ կհյուրընկալի հարյուրավոր մարզիկների:
Բոլոր պայմանները կլինեն նաեւ մարզիկների լիարժեք հանգստի եւ ժամանցի համար՝ ընդարձակ այգիներ, կինոթատրոն, հանգստի սրահներ:
Ամբողջ մարզահամալիրը զբաղեցնելու է 3 հա տարածություն, իսկ կառուցման համար ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն իր անձական միջոցներից կտրամադրի 25-30 միլիարդ դրամ:

Президент НОКА Гагик Царукян приготовил для армянских спортсменов очередной сюрприз. На базе филиала Государственного спортивного колледжа олимпийского резерва в Цахкадзоре будет построен новый сверхмощный и суперсовременный спорткомплекс. Он будет предусмотрен для как для базовых видов спорта, так и всех остальных.
Сегодня генеральный секретарь НОКА Грачья Ростомян пригласил специалистов различных видов спорта, чтобы также выслушать их предложения.
Новый спорткомплекс будет иметь соответствующие высочайшим международным стандартам просторные и комфортные спортзалы для единоборств и игровых видов спорта, футбольное поле атлетический комплекс, отдельную беговую дорожку, тир, бассейн (50х25 м), два гостиничных здания для сборов национальных, молодежных и юношеских сборных команд. Каждый из спортивных объектов будет иметь сауны и фитнес-залы, оснащенные необходимыми современными тренажерами. В строящемся спортивном городке будут выделены отдельные комнаты и лаборатория для оказания спортсменам комплексных медицинских услуг, допинговых проверок и реабилитационного центра. Будет функционировать также пресс-центр.
Предусмотрены отдельные залы для тренеров, где тренерские штабы в ходе учебно-тренировочных сборов будут проводить обсуждения, просматривать видеозаписи выступления соперников, что будет способствовать лучшей организации подготовки.
Суперсовременный спорткомплекс предоставит возможность проводить совместные сборы со сборными другими стран, организовывать международные соревнования. Олимпийский городок одновременно примет сотни спортсменов.
Будут созданы все условия для полноценного отдыха и досуга: просторные парки, кинотеатр, залы отдыха.
Весь спортивный комплекс займет площадь 3 га, а на строительство Гагик Царукян предоставит из своих собственных средств 25-30 млрд драмов.