Այսօր կայացել է ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գործադիր կոմիտեի նիստ, որտեղ քննարկվել են 2018 թվականի ծրագրերը:
Ֆեդերացիայի նախագահության անդամներն ու մարզիչները ցանկություն հայտնեցին նիստից հետո հանդիպել լրագրողների հետ՝ պարզաբանելու օրերս մամուլում տեղ գտած որոշ հրապարակումներ:
Հանդիպմանը ՀԸՖ նախագահի պաշտոնակատար Հրաչյա Ռոստոմյանն ասաց.
«Սա ըմբշամարտի պատասխանատուների նախաձեռնությունն է: Նրանք ցանկացան հանրությանը մեկնաբանել օրերս մամուլում տեղ գտած մտքերը, քանի որ դրանք սխալ ուղղությամբ են ընթանում:
Մենք միշտ փորձել ենք եւ փորձելու ենք բարձր պահել մեր երկրի պատիվը միջազգային հարթակներում: Չի եղել մրցաշար, որից հպարտությամբ չվերադառնանք: Ընդհանուր հաշվարկով 2017 թվականին 25 մեդալ ենք ունեցել: Շատ ֆեդերացիաներ պարզապես կարող են երազել դրա կեսն ունենալու մասին»,- նշեց Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Հունահռոմեական ըմբշամարտի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանի խոսքով ֆեդերացիայում եղել են որոշակի խնդիրներ, որոնք ստացել են իրենց լուծումները.
«Ֆեդերացիայի նախկին նախագահ Սամվել Կարապետյանին շնորհակալ ենք կատարած աշխատանքի համար: Նրա հրաժարականից հետո՝ մայիսից, մենք խնդիրների առջեւ կանգնեցինք: Միայն պետական ֆինանսավորումը չէր բավականացնում հոգալ հավաքականների, ֆեդերացիայի ծախսերը: Այդ ժամանակ մեզ ձեռք մեկնեց ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը: Նրա շնորհիվ մենք կարողացանք ուսումնամարզական հավաքներ անցկացնել, պատշաճ կերպով մասնակցել աշխարհի առաջնությանը, որի արդյունքները բոլորը լավ գիտեն:
Յուրաքանչյուր ընտանիքում կարող են լինել խնդիրներ, ինչպես եւ մեր՝ ըմբշամարտի ընտանիքում: Բայց մենք ինքներս կարող ենք կարգավորել մեր ընտանիքի բոլոր խնդիրները: Օրերս հանդիպել ենք ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հետ: Քննարկել ենք 2018 թվականի օրացուցային պլանը, խոսել շատ այլ հարցերի մասին: Ուրախալի է պարոն Ծառուկյանի պատասխանը մեզ: Նա ասաց, որ ըմբշամարտի ֆեդերացիան առ այսօր ֆինանսական խնդիրներ չի ունեցել, համոզված լինենք, որ նույն կերպով շարունակվելու է: Եվ, որ մեր հավաքականը լավագույններից է, պետք է ամեն ինչ անել նոր հաղթանակների համար»,- նշեց Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Ֆեդերացիայի փոխնախագահ Ռոբերտ Խաչատրյանը պարզաբանեց գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանի «պաշտոնանկությունը»: Խաչատրյանը նշեց, որ Արայիկ Բաղդադյանն առողջական խնդիրներ ունի, որի պատճառով երկու-երեք ամսով բացակայելու է.
«Այս ընթացքում ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կկատարի Վաղինակ Գալուստյանը: Լրագրողներին խնդրում եմ՝ մեր ընտանիքի անվան շուրջ ինտրիգներ չփնտրել եւ չստեղծել»,- ասաց Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Ֆեդերացիայի նախագահության անդամ Լյովա Վարդանյանը կարեւորեց ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը դերը հայկական սպորտում.
«2004 թվականին Աթենքի օլիմպիական խաղերում վատ մասնակցությունից հետո մենք ծանր դրության մեջ էինք, ոգեւորող չունեինք: Այդ ժամանակ ՀԱՕԿ նախագահի պարտականություններն իր վրա վերցրեց Գագիկ Ծառուկյանը: Այդ դժվար պահին պարոն Ծառուկյանը կանգնեց բոլոր մարզաձեւերի կողքին: 2008 թվականից սկսած բոլոր օլիմպիական խաղերից մեր պատվիրակությունը վերադառնում է մեդալներով»,- նշեց Լյովա Վարդանյանը:
Ազատ ոճի ըմբշամարտի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանի խոսքով՝ անհերքելի փաստ է, որ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը միշտ եղել է բոլոր մարզաձեւերի կողքին, աջակցել է, պարգեւատրել մարզիկներին ու մարզիչներին:
Լեւոն Ջուլֆալակյանը խոսեց նաեւ 2017 թվականի Հայաստանի տասը լավագույն մարզիկների ընտրության նոր կարգի մասին: Նրա կարծիքով, կանոնակարգը որոշ փոփոխությունների կարիք ունի: Յուրաքանչյուր մարզիկ պետք է իր արժանի տեղն ունենա գրանցած արդյունքներով:

Сегодня состоялось заседание исполнительного комитета Федерации борьбы, на котором были обсуждены планы на 2018 год.
Члены президиума федерации и тренеры выразили желание после заседания встретиться с журналистами, чтобы внести ясность в связи с некоторыми недавними публикациями в прессе.
Исполняющий обязанности президента ФБА Грачья Ростомян сказал:
"Это инициатива людей, ответственных за борьбу. Они пожелали прокомментировать общественности мысли, опубликованные на днях в печати, поскольку те уводят в неправильном направлении.
Мы всегда пытались и будем пытаться высоко держать честь нашей страны на международной арене. Не было соревнования, с которого бы мы не вернулись с гордо поднятой головой. В общей сложности в 2017 году мы завоевали 25 медалей. Многие федерации могут просто мечтать о половине этого", - отметил Грачья Ростомян.
По словам главного тренера национальной сборной по греко-римской борьбе Левона Джулфалакяна, в федерации были некоторые проблемы, которые нашли свое решение:
Мы благодарны бывшему президенту федерации Самвелу Карапетяну за проделанную работу. После его отставки, начиная с мая, мы встали перед проблемами. Одного государственного финансирования не хватает на расходы сборных и федерации. В это время нам протянул руку президент НОКА Гагик Царукян. Благодаря ему мы смогли провести учебно-тренировочные сборы, на приличном уровне выступить на чемпионате мира, результаты которого вам всем известны.
В любой семье могут возникнуть проблемы, как и у нас, у борцов. Но мы сами способны отрегулировать все проблемы в нашей семье. На днях встречались с президентом НОКА Гагиком Царукяном. Обсудили календарный план на 2018 год, поговорили о многих других вопросах. Обрадовал ответ господина Царукяна. Он сказал, что федерация борьбы до сегодняшнего дня не имела проблем, будьте уверены, что дальше будет также. Наша сборная одна из лучших, надо сделать все, чтобы победы продолжились", - отметил Левон Джулфалакян.
Вице-президент федерации Роберт Хачатрян прояснил "отставку" генерального секретаря Араика Багдатяна. Хачатрян отметил, что Араик Багдатян имеет проблемы со здоровьем, из-за чего будет отсутствовать два-три месяца.
"В этот период обязанности генерального секретаря федерации будет исполнять Вагинак Галустян. Журналистов прошу не искать и не создавать проблемы вокруг нашей семьи", - сказал Роберт Хачатрян.
Член президиума федерации Лева Варданян придал важное значение роли Гагика Царукяна в армянском спорте.
"После плохого выступления на Олимпийских играх 2004 года в Афинах мы оказались в тяжелом положении. В то время обязанности президента НОКА на себя взял Гагик Царукян. В тот трудный момент господин Царукян встал рядом со всеми видами спорта. Начиная с 2008 года, со всех Олимпийских игр наша делегация возвращается с медалями", - отметил Лева Варданян.
По словам главного тренера национальной сборной Армении по вольной борьбе Апетнака Кургиняна, неопровержим тот факт, что президент НОКА Гагик Царукян всегда был рядом со всеми видами спорта, поддерживал, награждал спортсменов и тренеров.
Левон Джулфалакян высказался также о новой системе выбора десяти лучших спортсменов Армении 2017 года. По его мнению, регламент нуждается в некоторых изменениях. Каждый спортсмен должен занимать свое достойное место, согласно достигнутым результатам.