Բասկետբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականն Օլիմպավանում պատրաստվում է նոյեմբերի 23-ին եւ 26-ին կայանալիք Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլի Ալբանիայի եւ Դանիայի հետ խաղերին:
Քիչ առաջ Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ հավաքականից հեռացվել է Ռայան Բոաթրայթը: Նա գիշերը ժամանել է Երեւան, սակայն կմեկնի իր ակումբի մարզաբազա.
«Ֆեդերացիայի եւ մարզչի համատեղ որոշմամբ Ռայան Բոաթրայթն այլեւս հանդես չի գա Հայաստանի հավաքականում, նրան հեռացրել ենք: Պատճառը՝ ոչ պատշաճ վերաբերմունքն է Հայաստանի ազգային թիմի, ֆեդերացիայի ու մարզչի նկատմամբ: Դա ծանր որոշում էր, բայց ճիշտ: Ազգային հավաքականում ոչ մեկն իրավունք չունի իրեն բարձր դասել մյուսներից, բոլորը հավասար են»,- ասաց Արա Պողոսյանը:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Նիկշա Բավցեւիչի կարծիքով Հայաստանի թիմում պետք է լինեն այն բասկետբոլիստները, որոնք իսկապես ցանկանում են խաղալ իրենց երկրի համար.
«Մեր թիմում Ռայան Բոաթրայթը միակ լեգիոներն էր եւ ամռանը նա ցույց տվեց իր խաղամակարդակը: Ես չեմ ցանկանում մանրամասներին անդրադառնալ: Պարզապես կասեմ, որ նա կարեւոր խաղացող է, բայց ոչ ամենակարեւորը: Բասկետբոլը թիմային մարզաձեւ է: Մենք փոքր բասկետբոլային երկիր ենք, բայց պետք է պաշտպանենք ազգային հավաքականի շահերը: Չենք կարող թույլ տալ՝ որեւէ մեկը մեր շահերին հակառակ լինի»,- ասաց Նիկշա Բավցեւիչը:

Национальная сборная Армении по баскетболу в Олимпаване готовится к матчам отборочного этапа чемпионата Европы с Албанией и Данией, которые состоятся 23 и 26 ноября.
Немногим ранее вице-президент Федерации баскетбола Армении Ара Погосян в беседе с журналистами заявил, что Райан Боатрайт отчислен из сборной. Он ночью приехал в Ереван, однако теперь вернется на базу своего клуба.
"Совместным решением федерации и тренера Райан Боатрайт больше не будет выступать в сборной Армении, его отчислили. Причина состоит в неподобающем поведении по отношению к национальной команде Армении, федерации и наставнику. Это тяжелое, но правильное решение. В национальной сборной никто не имеет права ставить себя выше других, здесь все равны", - сказал Ара Погосян.
По мнению главного тренера сборной Никши Бавцевича, в сборной Армении должны быть те баскетболисты, кто на самом деле желает играть за свою страну.
"В нашей команде Райан Боатрайт был единственным легионером и летом он показал свой уровень игры. Я не желаю обращаться к поробностям. Просто скажу, что он очень важный игрок, но не самый важный. Баскетбол - командная игра. Мы маленькая баскетбольная страна, но должны защищать интересы национальной сборной. Не можем позволить, чтобы кто-то шел против наших интересов", - сказал Никша Бавцевич.