ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն անձամբ հետեւեց բազկամարտի համաուսանողական առաջնությանը
Նոյեմբերի 15-ից 17-ը Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի դահլիճում անցկացվեց բազկամարտի Հայաստանի համաուսանողական առաջնությունը՝ նվիրված ուսանողների միջազգային օրվան:
Առաջնությունը, որին մասնակցեցին Երեւանի, հանրապետության բոլոր մարզերի, Արցախի եւ Ջավախքի բուհերի ավելի քան 360 ուսանողներ, կազմակերպում է ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը: Նա այսօր հետեւեց եզրափակիչ մարտերին: Եզրափակիչների մեկնարկից առաջ ՀԱՕԿ նախագահը բոլոր ուսանողներին շնորհավորեց իրենց միջազգային օրվա առիթով.
«Մենք լավ ավանդույթ ենք դարձրել ամեն տարվա այս օրը ուսանողների համար տարբեր միջոցառումներ կազմակերպել: Բազկամարտի համաուսանողական առաջնությունն օրվա բազմաթիվ միջոցառումներից մեկն է: Մենք մեր երիտասարդներին,  ուսանողներին տարբեր ոլորտներում իրենց կարողությունները փորձելու, իրենց չբացահայտված ունակություններն ու տաղանդը բացահայտելու հնարավորություններ ենք ընձեռում: Ուզում ենք, որպեսզի երիտասարդները զբաղվեն սպորտով, լինեն առողջ, ճանաչեն իրենք իրենց, պայքարեն ու հաղթեն: Բազկամարտի համաուսանողական առաջնությունը հենց այդ հարթակներից մեկն է:
Մենք բազկամարտի մեր չեմպիոններին, ազգային հավաքականի անդամներին գիտակցաբար չենք թողել մասնակցել այս առաջնությանը, որպեսզի պայքարն ավելի հետաքրքիր եւ արդար լինի:
Մի քանի օրից կմեկնարկի բազկամարտի ֆեդերացիայի հիմնադիր եւ առաջին նախագահ Աշոտ Սարգսյանի հիշատակին նվիրված Հայաստանի առաջնությունը, որին առաջին անգամ կմասնակցեն նաեւ հաշմանդամություն ունեցողները: Նրանք դիմել են ինձ՝ տեղեկացնելով, որ իրենք նույնպես ամբողջ տարի մարզվում են եւ ցանկանում են մասնակցել Հայաստանի առաջնությանը, ցուցադրել իրենց ունակությունները: Ես սիրով ընդունել եմ նրանց առաջարկը: Չեմ բացառում նաեւ, որ այսօրվա հաղթողներից ու մրցանակակիրներից շատերը նույնպես այնտեղ հանդես գան, հաղթեն, դառնան ճանաչված ու գնահատված:
Սիրելի ուսանողներ, երիտասարդներ, դուք եք մեր վաղվա օրը, մեր երկրի ապագան: Համարձակ եղեք կյանքում, մի վախեցեք ձեզ փորձել, ստուգել ամենատարբեր ոլորտներում, այդ թվում նաեւ սպորտում: Այդպես ձեր մեջ նոր որակներ կբացահայտեք, ինքներդ ձեզ ավելի լավ կճանաչեք»,- ասաց Գագիկ Ծառուկյանը՝ հորդորելով ավելի համարձակ ու ակտիվ լինել ուսման մեջ, սպորտում եւ կյանքում:

С 15 по 17 ноября в Армянском государственном институте физической культуры прошел студенческий чемпионат республики по армрестлингу, посвященный Международному дню студента.
Первенство, в котором приняли участие свыше 360 студентов из вузов Еревана, всех марзов республики, Арцаха и Джавахка, организует президент НОКА Гагик Царукян. Сегодня он наблюдал за финальными поединками. Перед началом финалов президент НОКА поздравил всех студентов с их международным днем.
"Мы сделали хорошей традицией проведение каждый год в этот день различных мероприятий для студентов. Студенческий чемпионат по армрестлингу – одно из многочисленных мероприятий дня. Мы предоставляем возможность нашей молодежи, студенчеству пробовать свои возможности в различных сферах, обнаруживая свои неизвестные ранее возможности и таланты. Хочу, чтобы молодежь занималась спортом, была здоровой, познавала себя, боролась и побеждала. Студенческий чемпионат по армрестлингу – одна из таких площадок.
Мы сознательно не разрешили участвовать в этом первенстве нашим чемпионам и членам сборной, чтобы борьба была более интересной и справедливой.
Через несколько дней стартует посвященный памяти основателя и первого президента федерации армрестлинга Ашота Саргсяна чемпионат Армении, в котором впервые примут участие спортсмены с инвалидностью. Они обратились ко мне, сообщив, что тоже тренируются круглый год и хотят участвовать в чемпионате Армении, показать свои способности. Я с удовольствием принял их предложение. Не исключаю также, что многие из сегодняшних победителей и призеров тоже там выступят, победят, станут известными и оцененными.
Дорогие студенты, молодежь, вы – наш завтрашний день, будущее нашей страны. Будьте смелыми в жизни, не бойтесь пробовать свои силы в самых разных сферах, в том числе также в спорте. Так вы обнаружите в себе новые качества, лучше узнаете сами себя", - сказал Гагик Царукян, побудив студентов быть более смелыми и активными в учебе, спорте и жизни.