Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը գոհ է աշխարհի առաջնությունում հայ մարմնամարզիկների արդյունքներից: Մարզչի կարծիքով՝ ե´ւ Արթուր Դավթյանը, ե´ւ Հարություն Մերդինյանը լավագույն կերպով են կատարել իրենց առջեւ դրված խնդիրը.
«Երկուսն էլ եզրափակչում ավելի լավ մասնակցեցին: Իմ սպասելիքներն արդարացան: Արթուրը մոտ մեկ միավոր ավելի վաստակեց եւ երկու հորիզոնականով բարելավեց իր տեղը որակավորման փուլի հետ համեմատած:
Դավթյանի վարժությունները պետք է բարդացնենք, սակայն, նոր տարրեր սովորեցնելու համար դեռեւս պայմաններ չունենք: Ափսոսում եմ, որ հենացատկերում երկրորդ ցատկով զիջում է: Արթուրին օգնում են իր մաքուր կատարումները: Նա մեծ պոտենցիալ ունի, դա աշխարհում բոլորն են տեսնում:
Այս առաջնությունում Հարություն Մերդինյանն ինձ շատ ուրախացրեց ինձ: Շատ գոհ եմ, որ նա իր բարձր վարպետության շնորհիվ որակավորման փուլում խուսափեց կոպիտ սխալից, իսկ եզրափակչում արեց իր լավագույն կատարումը: Եզրափակչում Հարությունի վարժությունը չբարդացրինք, զգացինք, որ դրա կարիքը չկա»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հակոբ Սերոբյանը:
Աշխարհի առաջնությունում Արթուր Դավթյանը բազմամարտում զբաղեցրել էր 13-րդը հորիզոնականը, իսկ Հարություն Մերդինյանը՝ 5-րդը նժույգթափերում:

Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серопян доволен результатами армянских гимнастов на чемпионате мира. По мнению тренера, Артур Давтян и Арутюн Мердинян наилучшмм образом выполнили поставленную перед ними задачу.
"Они оба лучше выступили в финале. Мои ожидания оправдались. Артур набрал на один балл больше и на две позиции улучшил свое место по сравнению с квалификационным этапом.
Упражнения Давтяна должны быть усложнены, однако для освоения новых элементов у нас нет пока условий. Жаль, что в опорных прыжках второй прыжок уступает первому. Артуру помогают его чистые исполнения. У него большой потенциал, и все это видят.
На этом чемпионате меня очень порадовал Арутюн Мердинян. Я очень доволен, что он за счет своего высокого мастерства избежал грубой ошибки в квалификационном раунде, а в финале продемонстрировал свое лучшее исполнение. В финале мы не усложнили упражнение Арутюняна, почувствовав, что в этом нет необходимости", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА Акоп Серопян.
На чемпионате мира Артур Давтян в многоборье занял 13-е место, а Арутюн Мердинян стал пятым в упражнении махи на коне.