«Սովորաբար աշխարհի առաջնություններն ուժեղ են լինում, այս տարի պայքարը շատ ավելի դժվար էր ու մեծ: Հաշվի առնելով, որ մեդալ ունենք՝ թիմի արդյունքը համարում եմ բավարար»,- ասաց հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի պատանեկան հավաքականի ավագ մարզիչ Գագիկ Խաչատրյանը: Մարզիչը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց տարվա գլխավոր ստուգատեսի արդյունքները.
«Աշխարհի առաջնությանը մասնակցեցինք հինգ ըմբիշով եւ մեկ բրոնզե մեդալ ունեցանք: Այն նվաճեց Հայկ Ասատրյանը: Գոհ եմ նրանից, հիանալի գոտեմարտեր անցկացրեց: Երրորդ տեղի համար պայքարում Ասատրյանը հաղթեց շվեդ ըմբիշին, որին պարտվել էր Եվրոպայի առաջնությունում: Շատ համառ պայքար էր, բայց Հայկն իր մեջ ուժ գտավ եւ առավելության հասավ:
Շանթ Խաչատրյանն ու Սարգիս Թադեւոսյանը երկուական հաղթանակ տարան: Կիսաեզրափակիչ դուրս գալու համար մեր տղաները պարտվեցին Եվրոպայի չեմպիոններին: Հույս ունեի, որ նրանք եզրափակիչ կմտնեն, իսկ մերոնք սփոփիչ գոտեմարտի հնարավորություն կունենան: Ցավոք չստացվեց: Խաչատրյանն ու Թադեւոսյանը լավ գոտեմարտեր անցկացրին, դժգոհ չեմ նրանցից:
Մյուս երկու ըմբիշները՝ Դավիթ Պողոսյանն ու Տիգրան Համբարձումյանը դուրս մնացին որակավորման փուլից: Պողոսյանը հավասար պայքարում պարտվեց վրացի ըմբիշին, քանի որ մեր մրցակիցն էր վաստակել վերջին միավորը: Համբարձումյանն էլ հաղթում էր ադրբեջանցուն, սակայն չգիտեմ ինչ կատարվեց նրա հետ՝ մրցակիցը հնարք արեց ու հաղթեց»,- նշեց Գագիկ Խաչատրյանը:
Մարզիչն ասաց, որ հոկտեմբերին նախատեսում են Վրաստանում մասնակցել միջազգային մրցաշարի, իսկ առաջիկա օրերին թիմը կհանգստանա:

"Обычно чемпионаты мира бывают сильными, в этом году борьба была еще более трудной. Учитывая, что у нас есть медаль, результат команды считаю удовлетворительным", - сказал старший тренер юношеской сборной Армении по греко-римской борьбе Гагик Хачатрян. Наставник в беседе с пресс-службой НОКА подвел итоги результатов главного соревнования года.
"Мы выступили на чемпионате мира пятью борцами и привезли одну бронзовую медаль, которую завоевал Айк Асатрян. Доволен им, парень провел великолепные поединки. Во встрече за третье место Асатрян победил шведского борца, которому проиграл на чемпионате Европы. Схватка была очень упорной, но Айк нашел в себе силы и взял верх.
Шант Хачатрян и Саркис Тадевосян одержали по две победы. В борьбе за выход в полуфинал они проиграли чемпионам Европы. Я надеялся, что те попадут в финал, и у нас будет возможность утешительных поединков. Увы, не получилось. Хачатрян и Тадевосян провели неплохие схватки, я ими в принципе доволен.
Два других борца - Давид Погосян и Тигран Амбарцумян выбыли на квалификационном этапе. Погосян в равной борьбе проиграл грузину, поскольку наш соперник завоевал последнее очко. Амбарцумян побеждал азербайджанца, однако не знаю, что с ним произошло - соперник выполнил прием и победил", - отметил Гагик Хачатрян.
Тренер сообщил, что в октябре планируется участвовать в международном турнире в Тбилиси а в ближайшие дни команда будет отдыхать.