Վերջերս Իտալիայի Պեզարո քաղաքում անցկացվեց գեղարվեստական մարմնամարզության աշխարհի 35-րդ առաջնությունը: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Գայանե Ներսիսյանը մեկնաբանում է մեր մարզուհիների ելույթները եւ պատմում հանրապետությունում այս մարզաձեւում տիրող իրավիճակի մասին:
- Աշխարհի առաջնությունում Հայաստանը ներկայացրել են Յասմինա Աղագուլյանը եւ Էլլա Աստվածատրյանը: Երկուսն էլ ծնվել են 2001 թվականին եւ այս տարի առաջին անգամ են իրավունք ստացել հանդես գալու մեծահասակների աշխարհի առաջնությունում: Նրանք ապրում եւ մարզվում են Ռուսաստանի Դաշնությունում: Էլլան՝ Մոսկվայում, իսկ Յասմինան՝ Նիժնի Նովգորոդում, մարզիչ Նատալյա Տիշինայի մոտ, որը մի քանի օլիմպիական չեմպիոնուհիներ է դաստիարակել:
Աղջիկների ելույթներից շատ գոհ եմ: Օղակով մրցաձեւի առաջին վարժությունում Յասմինան 15.05 միավոր ստացավ, բայց մրցավարները սառնասրտորեն հանեցին 0.6 միավորը արտիստիզմի համար: Դա «վերեւների» կարգադրությամբ է արվել, ինչ-որ մեկը վատ է զգացել մեր նվաճումից: Արդյունքում Աղագուլյանը զբաղեցրեց 21-րդ տեղը, իսկ կարող էր 14-րդը լինել, ինչն աղմկահարույց արդյունք կլիներ, հաշվի առնելով մրցակցության մակարդակը: Ընդհանուր հաշվարկով Յասմինան դարձավ 36-րդը: Աստվածատրյանը ելույթ ունեցավ ավելի համեստ, բայց հնարավորությունների սահմաններում:
Այս տարի Հունգարիայում կայացած Եվրոպայի առաջնությունում Աղագուլյանը չորս մրցաձեւերի հաշվարկով զբաղեցրեց 23-րդ տեղը: Լավագույն 24 մարզուհիների ցանկում հայտնվելը թույլ կտա Յասմինային հաջորդ տարի արդեն վարկանիշով հանդես գալ մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում:
- Դուք վատ մրցավարությունից խոսեցիք: Իսկ մենք ունե՞նք միջազգային կարգի մրցավարներ:
- Այո, չորսն ենք: Ինձանից բացի, Ասյա Սիմոնյանը Գյումրիից, ինչպես նաեւ Լիլիթ Հարությունյանը (Մոսկվա) եւ Աննա Սվիրինան (Նիժնի Նովգորոդ): Վերջին երկուսը ոչ վաղ անցյալում Հայաստանը հաջող կերպով ներկայացրել են միջազգային հարթակում: Իմիջիայլոց, Սվիրինայի մայրը հայուհի է:
Բոլորս այս տարի համապատասխան քննություն ենք հանձնել եւ այժմ իրավունք ունենք սպասարկելու Եվրոպայի, աշխարհի առաջնություններ ու օլիմպիական խաղեր: Շատ կարեւոր է, որ մենք երիտասարդ մրցավարներ ունենք, քանի որ 2018 թ. Բուենոս Այրեսում կայանալիք պատանեկան օլիմպիական խաղերում պետք է աշխատեն մինչեւ 30 տարեկան մրցավարներ:
Հիմա մեզ լուրջ խնդիր է սպասվում: Այս տարի Բաքվի համաժողովում կկայանան Եվրոպական մարմնամարզության միության ղեկավարի ընտրությունները: Մեծ հավանականությամբ ադրբեջանցի կընտրվի: Դա ոչ մի լավ բան չի խոստանում մեզ: Պեզարոյում դա արդեն զգացել ենք: 2019 թվականի աշխարհի առաջնությունը, որը նաեւ 2020 թվականի օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշար է, կանցկացվի Բաքվում:
Մենք միջազգային մակարդակով բարձրացրել ենք այդ հարցը, խոստացել են ապահովել մեր անվտանգությունը, բայց որքանո՞վ է դա իրական: Անգամ եթե մեկնենք, կարելի է պատկերացնել, թե ինչ կանեն մրցավարները:
- Պատանեկան օլիմպիական խաղերին մասնակցելու հույս ունե՞ք:
- Այո, մենք լավ մարզուհի ունենք՝ 2003 թվականին ծնված Յուլյա Վոդոպյանովան: Նա եւս Նիժնի Նովգորոդում է մարզվում եւ իրոք ընդունակ է օլիմպիական վարկանիշ նվաճելու:
Յուլյան այս տարի Ուզբեկստանում կայացած երիտասարդների աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլում մի քանի մրցանակային տեղեր է զբաղեցրել: Բուենոս Այրես-2018-ի վարկանիշային մրցաշարը կանցկացվի Մոսկվայում եւ մենք շատ մեծ հնարավորություններ ունենք:
- Ինչպե՞ս են գործերը տեղի կադրերի հետ:
- Հայաստանում եւս լավ մարզուհիներ կան: Ընդհանուր առմամբ հանրապետությունում գեղարվեստական մարմնամարզությամբ զբաղվում է մոտ 1000 աղջիկ Երեւանում, Գյումրիում, Քաջարանում, Կապանում: Մենք մարզիչների համար սեմինարներ ենք անցկացնում, հրավիրում արտասահմանցի մասնագետների: Այս տարի հանրապետության բաց առաջնություն անցկացրինք, որին մասնակցեցին մարմնամարզուհիներ ՌԴ-ից, Ուկրաինայից, Վրաստանից, ինչի արդյունքում առաջնությունն ավելի հետաքրքրիր եւ դիտարժան դարձավ: Հանդես եկավ Էլլա Աստվածատրյանը, իսկ Յասմինային Եվրոպայի առաջնությունից հետո թողեցինք մի փոքր հանգստանա: Տեղի մարմնամարզուհիներն աշխատեցին իրենց լավագույն կերպով դրսեւորել, իսկ մրցակցությունը բոլորին է օգուտ:
2015 թ. մենք տեղի հինգ մարմնամարզուհիներից բաղկացած երիտասարդական թիմ կազմեցինք խմբային վարժությունների համար եւ Մինսկում հանդես եկանք Եվրոպայի առաջնությունում: Բյուջեն մեծ չէ, ստիպված ենք լինում ինչ-որ ձեւով ինքներս գլուխ հանել: Ֆինանսավորումն այս տարի մի փոքր ավելացել է, ինչի համար շնորհակալ ենք երկրի մարզական ղեկավարությանը:
- Մարզվելու պայմանները բավարարու՞մ են ձեզ:
- Ամենակարեւոր խնդիրը կապված է մարզադահլիճի հետ: Այն բանից հետո, ինչ մեզ հանեցին հավաքական թիմերի հանրապետական կենտրոնից, հիմա ստիպված վարձակալում ենք խուլերի մշակույթի և սպորտի հանրապետական պալատը: Այստեղ առաստաղները համապատասխան բարձրություն ունեն:
Մենք շատ երախտապարտ կլինենք ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, եթե Օլիմպավանում մարզումների համար մեզ մի քանի ժամ հատկացվի: Այնտեղ կան բոլոր պայմանները, մենք անգամ կարող ենք միջազգային մրցաշար եւ հավաքներ անցկացնել: Շատերը հաճույքով Հայաստան կգային:

Недавно в итальянском городе Пезаро прошел 35-й чемпионат мира по художественной гимнастике. Главный тренер сборной Армении Гаяне Нерсисян комментирует итоги выступления наших спортсменок, и рассказывает о состоянии этого вида спорта в республике.
- На чемпионате мира Армению представили Ясмина Агагулян и Элла Аствацатрян. Обе девочки 2001 года рождения, и в этом году они впервые получили право выступать на взрослом чемпионате мира. Спортсменки живут и тренируются в России. Элла – в Москве, а Ясмина – в Нижнем Новгороде у тренера Натальи Тишиной, воспитавшей несколько олимпийских чемпионок.
Выступлением девочек я очень довольна. В первом упражнении с обручем Ясмина получила 15.05 балла, но арбитры хладнокровно срезали ей 0.6 балла за артистизм. Это было сделано по указке сверху – кое-кому стало плохо от нашего достижения. В итоге Агагулян заняла 21-е место, а могла бы стать 14-й, чтобы было бы сенсационным результатом, учитывая уровень конкуренции. В общем зачете Ясмина стала 36-й. Аствацатрян выступила скромнее, но в пределах своих возможностей.
В этом году на чемпионате Европы в Венгрии Агагулян стала 23-я по сумме выступлений в 4 видах программы. Попадание в число 24 лучших спортсменок позволило Ясмине в следующем году выступать на взрослом чемпионате Европы уже по рейтингу.
- Вы упомянули плохое судейство. А у нас есть арбитры международной категории?
- Да, четверо. Помимо меня, Ася Симонян из Гюмри, а также Лилит Арутюнян (Москва) и Анна Свирина (Нижний Новгород). Две последние девочки не так давно успешно представляли Армению на международной арене. Кстати, мама Свириной – армянка.
Все мы в этом году сдали соответствующий экзамен, и имеем право обслуживать чемпионаты мира, Европы и Олимпийские игры. Очень важно, что у нас есть молодые арбитры, поскольку на юношеских Олимпийских играх 2018 года в Буэнос-Айресе будут работать судьи в возрасте до 30 лет.
Сейчас нас ожидает серьезная проблема. В этом году на конгрессе в Баку состоятся выборы главы Европейского гимнастического союза. С огромной долей вероятности им станет азербайджанец. Ничего хорошего нам этого не сулит. В Пезаро мы это уже почувствовали. Чемпионат мира 2019 года, который также является рейтинговым турниром Олимпийских игр 2020 года, пройдет в Баку. Мы подняли этот вопрос на международном уровне, нам пообещали безопасность, но насколько это реально? Даже если поедем, можно представить, что там будут творить арбитры.
- Можете ли вы рассчитывать на участие в юношеских Олимпийских играх?
- Да, у нас есть хорошая спортсменка Юлия Водопьянова, 2003 года рождения. Она тоже тренируется в Нижнем Новгороде и реально способна завоевать олимпийский рейтинг.
Юлия в этом году на этапе юниорского Кубка мира в Узбекистане заняла несколько призовых мест. Рейтинговый турнир для Буэнос-Айреса-2018 пройдет в Москве, и у нас есть очень большие шансы.
- А как обстоит дело с местными кадрами?
- В Армении тоже есть хорошие спортсменки. В общей сложности в республике художественной гимнастикой сегодня занимаются около 1000 девочек в Ереване, Гюмри, Каджаране, Капане. Мы проводим семинары для тренеров, приглашаем иностранных специалистов. В этом году провели открытый чемпионат страны. Приехали гимнастики из России, Украины, Грузии. Первенство стало намного более интересным и зрелищным. Элла Аствацатрян выступила, а Ясмине мы дали отдохнуть после чемпионата Европы. Местные гимнастки очень старались показать с лучшей стороны, а конкуренция всем только на пользу.
В 2015 году мы составили юниорскую команду из пяти местных спортсменок для групповых упражнений и выступили на чемпионате Европы в Минске. Бюджет небольшой, приходиться как-то выкручиваться самим. Финансирование в этом году немного увеличились, за что мы благодарны спортивному руководству страны.
- Условия тренировок вас удовлетворяют?
- Самая главная проблема связана со спортивным залом. После того, как нас выставили из Республиканского центра подготовки сборных команд, мы сейчас вынужденно арендуем спортзал в Республиканском дворце культуры и спорта глухих. Здесь потолки имеют соответствующую высоту.
Мы были бы очень благодарны президенту НОКА Гагику Царукяну, если бы нам выделили несколько часов для тренировок в Олимпаване. Там есть все условия, мы даже могли бы провести международный турнир и сборы. Многие бы с удовольствием приехали в Армению.