Կոտ դ՝ Իվուարում անցկացված Ֆրանկոֆոնյան 8-րդ խաղերում Հայաստանը ձյուդո եւ ըմբշամարտ մարզաձեւերում նվաճեց մեկ ոսկե, երեք արծաթե եւ երեք բրոնզե մեդալ:
Վերադառնալուց հետո Հայաստանի մարզական պատվիրակության ղեկավար Նարինե Շահբազյանը ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց.
«Հայաստանը 56 երկրների պայքարում, կարելի է ասել, լավ մասնակցեց: Մեդալների որակի եւ քանակի առումով կարող էինք ավելին ունենալ, սակայն մրցավարությունը որոշ դեպքերում խանգարեց: Հաջողություն է աթլետիկայից եռացատկում եւ 400 մետր վազքում եզրափակչի երկու մասնակից ունենալը, մեր հեծանվորդի զբաղեցրած 8-րդ տեղը նույնպես մասնագետները բարձր են գնահատում»:

На прошедших в Кот д 'Ивуаре 8-х Играх Франкофонии Армения в дзюдо и борьбе завоевала одну золотую, три серебряные и три бронзовые медали.
После возвращения руководитель армянской спортивной делегации Нарине Шахбазян сказала пресс-службе НОКА:
"Можно сказать, что Армения в соревновании 56 стран выступила неплохо. Мы могли иметь больше медалей, как количественно, так и качественно, однако в некоторых случаях помешало судейство. Успешным можно считать наличие двух участников в финале атлетических состязаний по тройному прыжку и в беге на 400 метров. Восьмое место нашего велосипедиста специалисты также оценивают высоко".