Պատանի մարզիկներն Օլիմպիական փառատոնում հանդես կգան վեց մարզաձեւում
Հուլիսի 22-30-ը պատանի մարզիկները Հունգարիայի Գյոռ քաղաքում կմասնակցեն Եվրոպական ամառային օլիմպիական փառատոնին:
Շուրջ 50 երկրի մարզիկներ կպայքարեն 10 մարզաձեւում` թենիս, հեծանվային սպորտ, լող, ձյուդո, աթլետիկա, սպորտային մարմնամարզություն, վոլեյբոլ, բասկետբոլ, հանդբոլ եւ կանոե: Հայ պատանիները հանդես կգան դրանցից վեցում.
Եվրոպական ամառային օլիմպիական փառատոնին կմասնակցեն Յուրի Մարտիրոսյանը, Արթուր Սողոյանը, Էվելինա Մարտիրոսյանը, Եվա Խաչատրյանը (բոլորը` թենիս), Ամու Ասուբովը, Հովհաննես Երանոսյանը, Հենրիկ Երանոսյանը (երեքն էլ` հեծանվսապորտ), Արթուր Բարսեղյանը, Վարսենիկ Մանուչարյանը (երկուսն էլ` լող), Արտյոմ Ղալաչյանը, Սամվել Գեւորգյանը, Արսեն Ավեդիսյանը, Ռոբերտ Թորոսյանը, Նունե Նազարյանը (բոլորը` ձյուդո), Դավիթ Սարգսյանը (աթլետիկա), Ժորա Սմբատյանն ու Անահիտ Ասադուրյանը (երկուսն էլ` մարմնամարզություն):
Հայաստանի մարզական պատվիրակության ղեկավարը ՀԱՕԿ սպորտի եւ միջազգային կապերի վարչության պետ Գագիկ Բոլշիկյանն է.
«Հայ մարզիկները բազմիցս մասնակցել են օլիմպիական փառատոններին եւ լավ են հանդես եկել: Հուսանք, որ այս տարի եւս մեր պատանիները պատվով կներկայացնեն Հայաստանը»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Գագիկ Բոլշիկյանը:

С 22 по 30 июля юные спортсмены примут участие в Европейском летнем олимпийском фестивале, который пройдет в венгерском городе Дьёр.
Спортсмены примерно из 50 стран будут состязаться в 10 видах спорта: теннис, велоспорт, плавание, дзюдо, атлетика, спортивная гимнастика, волейбол, баскетбол, гандбол и каноэ. Армянские юноши выступят в шести из них.
В Европейском летнем олимпийском фестивале примут участие Юрий Мартиросян, Артур Согоян, Эвелина Мартиросян, Ева Аветисян (все - теннис), Аму Асубов, Оганес Ераносян, Генрих Ераносян (все - велоспорт), Артур Барсегян, Варсеник Манучарян (оба - плавание), Артем Галачян, Самвел Геворгян, Арсен Аведисян, Роберт Торосян, Нуне Назарян (все - дзюдо), Давид Саргсян (атлетика), Жора Смбатян и Анаит Асадурян (все - спортивная гимнастика).
Руководитель делегации Армении - начальник управления спорта и международных связей НОКА Гагик Болшикян.
"Армянские спортсмены многократно участвовали в олимпийских фестивалях, показывая хорошие результаты. Надеемся, что в этом году наши юноши также с честью представят Армению", - сказал Гагик Болшикян в беседе с пресс-службой НОКА.