«Երկրպագուների մեջ դժգոհություն առաջացավ, քանի որ մրցավարը սխալ որոշմամբ էր միավորներ տալիս Արթուրի մրցակցին»,- Թբիլիսիում կայացած ըմբշամարտի միջազգային մրցաշարում Արթուր Ալեքսանյանի գոտեմարտի ընթացում տեղի ունեցած միջադեպի մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը.
«Ամբողջ գոտեմարտի ընթացքում Արթուրը ակտիվ էր գործում, իսկ մրցավարն անարդար կերպով միավոր էր տալիս վրացի մրցակցին: Սա առաջացրեց երկրպագուների դժգոհությունն, ինչից էլ սկսվեց միջադեպը:
Այդ ժամանակ մրցավարը գոտեմարտը դադարեցրեց: Հաշիվը 2:1 էր վրացու օգտին: Ես համոզված էի, որ Արթուրը 44 վայրկյանում կարող էր հաղթական միավոր վաստակել:
Սակայն, երկրպագուները սկսեցին հրմշտել Գեւորգ Ալեքսանյանին: Արթուրը, ինչպես նորմալ հայ տղամարդ, չէր կարող անտարբեր մնալ: Բայց, բարեբախտաբար կարողացավ զսպել իրեն: Նա գորգից իջավ եւ երկրպագուներին պարզապես խնդրեց հանգստանալ, որ կարողանան շարունակել գոտեմարտը: Արթուրը ոչ կոռեկտ պահվածք չի ունեցել:
Գորգից դուրս գալն օրենքի խախտում է, բայց դրան կարելի է տարբեր գնահատականներ տալ: Մրցավարը Արթուրին նկատողություն տվեց, իսկ մրցակցին` երկու միավոր: Հետո ըմբշամարտի համաշխարհային միության (UWW) տեսուչը գոտեմարտում պարտություն գրանցեց Արթուրի հաշվին եւ նրան որակազրկեց այդ մրցաշարից:
Դիմել ենք ըմբշամարտի համաշխարհային միությանը, որ նման մոտեցումը տհաճ է: Երկրպագուները մրցավարների անարդարության պատճառով են բորբոքվել: Խնդրել ենք քայլեր ձեռնարկել, որ մրցավարները գոտեմարտերի ընթացքում իրենց տեղում լինեն եւ ճիշտ կատարեն իրենց աշխատանքը»,- նշեց Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանը լրագրողներին հայտնեց, որ ֆեդերացիան քայլեր է ձեռնարկել միջադեպի հետ կապված.
«Այս հարցը քննարկել ենք ֆեդերացիայում: Բողոքարկել ենք, նամակ ուղղել UWW-ի նախագահ Նենադ Լալովիչին, որ հարցը վերանայեն: Իրավունք չկար գոտեմարտում պարտություն տալ Արթուրին եւ որակազրկել տվյալ մրցաշարից»,- ասաց Արայիկ Բաղդադյանը:

Левон Джулфалакян: Артур Алексанян не вел себя некорректно в Тбилиси
"Среди болельщиков возникло недовольство, поскольку арбитр неправильным решением дал очки сопернику Артура", - прокомментировал в беседе с журналистами главный тренер сборной по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян инцидент, имевший место на международном турнире в Тбилиси, в ходе схватки Артура Алексаняна.
"Всю схватку Артур действовал активно, но арбитр несправедливым образом давал очки грузинскому борцу. Это вызвало недовольство среди болельщиков, из-за чего и начался инцидент.
В это время судья остановил схватку. Счет был 2:1 в пользу грузина. Я уверен, что Артур за 44 секунды мог заработать победное очко.
Однако болельщики начали толкать Геворга Алексаняна. Артур, как любой нормальный мужчина и армянин, не мог оставаться безучастным, но к счастью сумел сдержать себя. Он сошел с ковра и просто попросил болельщиков успокоиться, чтобы они смогли продолжить борьбу. Артур не вел себя некорректно.
Покинуть ковер означает нарушение правил, но его можно трактовать по-разному. Арбитр выставил Артуру замечание, а его сопернику – два очка. Потом инспектор Объединенного мира борьбы (UWW) зафиксировал поражение Артура в схватке и дисквалифицировал его на этом соревновании.
Мы обратились в UWW, поскольку подобный подход считаем неприемлемым. Болельщики вышли из себя из-за несправедливости арбитров. Мы попросили предпринять меры, чтобы судьи в ходе схватки находились на своем месте и правильно выполняли свою работу", – отметил Левон Джулфалакян.
Генеральный секретарь Федерации борьбы Армении Араик Багдатян заявил журналистам, что федерация предприняла шаги в связи с инцидентом.
"Этот вопрос обсуждался в федерации. Опротестовали, послали письмо на имя президента UWW Ненада Лаловича, чтобы вопрос пересмотрели. Арбитры не имели права присуждать поражение Артуру и дисквалифицировать его на данном соревновании", - сказал Араик Багдатян.