Ազատ ոճի ըմբշամարտի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Մկրտչյանի համար Ստամբուլի միջազգային մրցաշարն առաջին ստուգատեսն էր նոր պաշտոնում:
Մարզիչն ընդհանուր առմամբ դժգոհ չէ ըմբիշներից.
«Յուրաքանչյուրը գոտեմարտեց իր չափով: Բավական ուժեղ մրցաշար էր: Բոլոր տղաներին կասեմ իրենց սխալներն ու հանձնարարություններ կտամ: Գործնական գոտեմարտերը միշտ ավելի ճիշտ են ցույց տալիս թերությունները: Մեր տղաները պետք է ֆիզիկապես ավելի լավ պատրաստվեն, արագություն ունենան, շատ շնչեն:
Տղաներից դժգոհ չեմ, բայց ավելին էի սպասում: Կցանկանայի ոսկե մեդալ նվաճեինք: Եվրոպայի առաջնությունից առաջ սա փորձնական մրցաշար էր` մեզ ստուգելու եւ սխալները գտնելու համար: Առաջիկայում հավաք կունենանք Վլադիկավկազում: Ընդլայնված կազմի ըմբիշների հետ միշտ միասին ենք լինելու, որ կարողանանք հարկ եղած դեպքում փոխարինող ունենալ»,-ասաց Արմեն Մկրտչյանը:
Թուրքիայում կայացած Յաշար Դոգուի մրցաշարում Հայաստանի հավաքականը նվաճել էր մեկ բրոնզե եւ մեկ արծաթե մեդալ:

Для главного тренера национальной сборной Армении по вольной борьбе Армена Мкртчяна международный турнир в Стамбуле стал первой пробой сил на новом посту.
Наставник, в общем, доволен борцами.
"Каждый боролся в меру своих возможностей. Турнир был довольно сильным. Укажу всем ребятам на их промахи и дам соответствующие задания. Турнирные схватки всегда более точно выявляют недочеты. Наши спортсмены должны быть лучше готовыми физически, быть более быстрыми, лучше контролировать дыхание.
В общем, я доволен ребятами, но ожидал большего. Хотелось завоевать золотые медали. Этот турнир стал пробой сил перед чемпионатом Европы и помог нам выявить ошибки. В ближайшее время проведем сбор во Владикавказе. Будем работать вместе расширенным составом, чтобы в случае надобности иметь возможность замены", - сказал Армен Мкртчян.
На международном турнире в Турции сборная Армении завоевала одну серебряную и одну бронзовую медаль.