31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, ծանրորդ Սիմոն Մարտիրոսյանի կարծիքով` նման հաջողության համար ինքը պարտական է մարզիչներին:
«Միշտ աշխատել եմ քրտնաջան, և այդ աշխատանքը տվեց իր ցանկալի արդյունքը: Այս մեդալի համար ես շնորհակալ եմ մարզիչներիս: Անբացատրելի զգացողություններ ունեմ, չեմ կարող բառերով փոխանցել այս ամենը: Պատանեկան Օլիմպիական խաղերում ունեցածս հաջողությունը հեշտ տրվեց, սակայն չեմ կարող նույնը ասել նաև այս խաղերի մասին»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Մարտիրոսյանը:
Ռիո դե Ժանեյրոյի Օլիմպիական խաղերում երկամարտի 417 կգ արդյունքով Սիմոն Մարտիրոսյանը դարձավ Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն:

По мнению серебряного медалиста 31-х летних Олимпийских игр, тяжелоатлета Симона Мартиросяна, своим успехом он обязан тренерам.
«Я всегда кропотливо работал, и эта работа дала желаемый результат. За эту медаль я благодарен своим тренерам. У меня необъяснимые чувства, не могу описать словами. Успех на юношеских Олимпийских играх мне дался легко, однако не могу сказать того же об этих Играх»,-отметил Мартиросян во время встречи с журналистами.
На Олимпийских играх в Рио-де-Жанейро Симон Мартиросян стал вице-чемпионом Игр, набрав в сумме двоеборья 417 кг.