Հունաստանում ավարտվեց բասկետբոլի Եվրոպայի մինչեւ 20 տարեկանների B դիվիզիոնի առաջնությունը: Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը 6 հանդիպում անցկացրեց, որոնցից 3-ում հաղթեց եւ գրավեց 17-րդ հորիզոնականը: ՀԱՕԿ-ի մամուլի քարտուղարության հետ զրուցում առաջնության արդյունքներն ամփոփեց Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար` Արթուր Նազարյանը, ով գլխավորում էր հայկական պատվիրակությունը մրցավայրում:
- Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը 2-րդ տարին անընդմեջ մասնակցեց Բ դիվիզիոնի առաջնությանը: Որքանո՞վ այս անգամ արդարացան սպասելիքները:
- Եթե նայենք զբաղեցրած դիրքին, ապա գրանցվել է նահանջ, քանի որ գրավել ենք 17-րդ տեղը: Եթե նայենք վիճակագրությանը, ապա ելույթները հաջող էին, քանի որ 6 խաղից 3-ում հաղթել ենք մրցակիցներին: Նախորդ հարցազրույցում արդեն նշել էի, որ մենք կադրային լուրջ խնդիրներով ենք ժամանել Հունաստան: Հաշվի առնելով այդ ամենը` պետք է արժանին մատուցել թիմին ունեցած ելույթների համար: Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը Եվրոպայի վերջին 2 առաջնություններում գրանցած արդյունքներով այսօր Եվրոպայի լավագույն 30 երկրների թվում է: Գտնում եմ, որ հայկական բասկետբոլի համար սա բավականին լավ արդյունք է եւ հույս է ներշնչում, որ մենք տարիների ընթացքում ավելի բարձր տեղերում ենք լինելու:
- Հայաստանը պարտվեց առաջին 3 խաղերում, ապա 3 հաղթանակներ տոնեց: Ինչպե՞ս այդպես ստացվեց:
- Գիտեք, որ այս կազմով Հայաստանը ստուգողական խաղեր չէր անցկացրել եւ փաստորեն Եվրոպայի առաջնության առաջին հանդիպումները թիմի համար մեծ փորձություն եղան: Փորձի պակասը թույլ չտվեց հաղթել Մակեդոնիայի եւ Պորտուգալիայի հավաքականներին: Միակ թիմը, որին մենք իրոք զիջում էինք խաղամակարդակով, դա Չեռնոգորիան էր, որը հետագայում դարձավ նաեւ առաջնության հաղթող:
Ինչ վերաբերվում է հաղթանակներին, ապա տղաները պարտության մատնեցին Վրաստանին, Էստոնիային եւ Բուլղարիային: 3 հաղթանակներն էլ շատ արժեքավոր են, քանի որ մրցակիցները բասկետբոլային լավ ավանդույթներ ունեցող երկրներ էին: Ընդհանրապես, այս տարի Եվրոպայի առաջնությունում շատ լուրջ մրցակցություն էր: Բավական է նշել, որ Ռուսաստանի ընտրանին չկարողացավ մտնել լավագույն 8 թիմերի մեջ… Մրցակցությունը Եվրոպայում ուժեղանում է օրեցօր, շաբաթ առ շաբաթ, եւ պետք է շատ մեծ աշխատանք կատարել, որ ետ չմնալ մյուսներից:
- Նախորդ զրույցում նշել էիք, որ Հայաստանը միակ թիմն է, որը 10 հոգով է ժամանել մրցավայր, եւ պատճառների մասին ավելի ուշ կխոսեք…
- Այո, մենք 12 խաղացողներով պետք է լինեինք, եթե Կարեն Չիվիչյանը եւ Պյոտր Ստեփանյանցը մնային հավաքականում: Նրանց հետ մենք լրիվ այլ արդյունքներ կարող էինք գրանցել: Դեռ պետք է վերլուծենք եւ քննարկենք ֆեդերացիայի առաջիկա նիստի ժամանակ, թե ինչու այդ խաղացողները չմեկնեցին Հունաստան: Չիվիչյանը տարաձայնություններ ուներ մարզչի հետ, իսկ Ստեփանյանցի վերաբերյալ պատճառներն անհասկանալի էին: Նրանք շատ կարեւոր խաղացողներ են, եւ հույս ունեմ, որ ապագայում կլինեն հավաքականներում: Պետք է նշել նաեւ, որ մեր թիմի կեսը 18-19 տարեկան տղաներ էին եւ 2017 թվականին էլ կարող են մասնակցել Եվրոպայի մինչեւ 20 տարեկանների առաջնությանը: Մեր երիտասարդականը լավ ներուժ ունի:
- Հավաքականը գլխավորում էր բելգիացի Տիբո Պետին, իսկ նրան օգնում էր անգլիացի Քրիս Մայեսը: Նրանք շարունակելո՞ւ են աշխատանքը:
- Պետին եւ Մայեսը 2 ամսով էին միացել Հայաստանին, նրանք Բելգիայի բարձրագույն խմբում են աշխատում, եւ դա է նրանց հիմնական գործունեությունը: Մինչեւ հաջորդ առաջնություն դեռ 10 ամիս ժամանակ կա, եւ այս պահին դժվար է ասել, թե ովքեր են գլխավորելու երիտասարդականը 2017 թվականին: Ֆեդերացիայի մարզչական խորհուրդը պետք է իր կարծիքը հայտնի:
- Երեկ ավարտվեց նաեւ Եվրոպայի մինչեւ 16 տարեկանների առաջնությունը, որտեղ Հայաստանը հանդես եկավ C դիվիզիոնում եւ գրավեց ընդամենը 8-րդ հորիզոնականը…
- Պատանեկան հավաքականը ամբողջովին ձախողել է ելույթները, երկրորդ կարծիք լինել չի կարող: 16 տարեկանների կազմում լեգեոներներ չկային, եւ որոշվել էր, որ շանս տանք բացառապես տեղական թիմերում հանդես եկող խաղացողներին: Առաջիկայում կվերլուծենք տեղի ունեցածը եւ կկայացնենք համապատասխան որոշումներ:
- Բասկետբոլային ամառը Հայաստանի համար ավարտվեց: Ընդհանուր առմամբ, ինչպե՞ս կարող եք բնութագրել այն Հայաստանի համար:
- Առաջին անգամ Հայաստանը 4 հավաքականներով հանդես եկավ եվրոպական ստուգատեսներում, ինչը տեղի ունեցավ ՀԱՕԿ-ի եւ Գագիկ Ծառուկյանի օժանդակության շնորհիվ: Ազգային հավաքականը հաղթեց փոքր երկրների առաջնությունում, կանանց մինչեւ 18 տարեկանների ընտրանին էլ ոսկե մեդալներ նվաճեց C դիվիզիոնում: Այս ամառն իրոք բացառիկ էր հայկական բասկետբոլի պատմության մեջ: Այժմ պետք է ավելի մեծ ծավալով շարունակենք աշխատել, որ կարողանանք բարելավել մեր ցուցանիշները:

В Греции завершился чемпионат Европы по баскетболу дивизиона В до 20-и лет. Молодежная сборная Армении провела 6 встреч, из которых 3 выиграла, и заняла 17-ю строчку. В беседе с пресс-службой НОК Армении итоги чемпионата подвел генеральный секретарь федерации баскетбола Армении Артур Назарян, который возглавлял армянскую делегацию.
-Молодежная сборная Армении приняла участие в чемпионате дивизиона В второй год подряд. Насколько на этот раз оправдались надежды?
-Согласно занятой позиции, имело место отступление, поскольку мы заняли 17-е место. А согласно статистике, выступления были удачными, поскольку мы победили в 3-х играх из 6-и. В прошлом интервью я уже отмечал, что мы прибыли в Грецию с серьезными кадровыми проблемами. Учитывая все это, надо отдать должное команде. Молодежная сборная Армении, по результатам последних 2-х чемпионатов Европы, входит сегодня в число 30-и лучших стран Европы. Я считаю, что это, довольно, хороший результат для армянского баскетбола, и вселяет надежду на более высокие места в будущем.
-Армения проиграла в первых 3-х играх, а затем отпраздновала 3 победы. Как так получилось?
-Вы знаете, что Армения в этом составе не проводила контрольных игр, и поэтому первые игры на чемпионате Европы стали для команды большим испытанием. Отсуствие опыта не позволило одержать победу над сборными Македонии и Португалии. Единственная команда, которой мы уступали по уровню игры, была Черногория, которая в дальнейшем стал победителем чемпионата. Что касается побед, то ребята одержали победу над Грузией, Эстонией и Болгарией. Все 3 победы имеют очень важное значение, поскольку все соперники были из стран с хорошими баскетбольными традициями. В целом, в этом году на чемпионате Европы была серьезная конкуренция. Достаточно отметить, что сборная России не смогла войти в число 8-и лучших команд... Конкуренция в Европе усиливается с каждым днем, и надо много работать, чтобы не отстать от остальных.
-В прошлом интервью вы отметили, что Армения – единственная команда, которая прибыла на место соревнований 10-ю спортсменами, и, что о причинах вы расскажете позже...
-Да, у нас должно было быть 12 игроков, если бы Карен Чивичян и Петр Степанянц остались в сборной, с ними у нас были бы совсем другие результаты. Мы еще должны обсудить и проанализировать на ближайшем заседании федерации, почему эти игроки не поехали в Грецию. У Чивичяна были разногласия с тренером, а причины Степанянца непонятны. Они – очень важные игроки, и надеюсь, что будут в сборных в будущем. Надо отметить также, что половина команды – ребята 18-19-и лет, и могут и в 2017-м году принять участие в чемпионате Европы до 20-и лет. У нашей молодежной сборной хороший потенциал.
-Сборную возглавлял белгиец Тибо Пети, ему помогал англичанин Крис Майес. Они продолжат работу?
-Пети и Майес присоединились к сборной Армении на 2 месяца, они работают в высшей лиге в Бельгии, там их основная работа. До следующего чемпионата есть 10 месяцев, и сейчас трудно сказать, кто возглавит молодежную сборную в 2017-м году. Тренерский совет федерации выразит свое мнение.
-Вчера завершился также чемпионат Европы до 16-и лет, где Армения выступила в дивизионе С и заняла всего 8-ю строчку...
-Юношеская сборная полностью провалила выступления, другого мнения быть не может. В составе 16-летних не было легионеров, и было решено дать шанс игрокам, выступающим в местных командах. Мы проанализируем произошедшее и примем соответствующие решения.
-Баскетбольное лето для Армении завершилось, каким оно было?
-Впервые 4 сборные Армении приняли участие в чемпионатах Европы, благодаря поддержке НОК Армении и Гагика Царукяна. Национальная сборная одержала победу на чемпионате малых стран Европы, а женская сборная до 18-и лет также завоевала золотые медали в дивизионе С. Это лето стало исключительным в истории армянского баскетбола. Сейчас надо больше работать, чтобы улучшить наши показатели.