Չնայած առկա խնդիրներին, բասկետբոլի երիտասարդական հավաքականը կռվելու է յուրաքանչյուր խաղում. Արթուր Նազարյան
22:00 - 15 Հուլ, 2016
Բասկետբոլի Հայաստանի մինչեւ 20 տարեկանների հավաքականը սկսեց ելույթները Եվրոպայի մինչեւ 20 տարեկանների B դիվիզիոնի առաջնությունում: Մեկնարկային խաղում հայ բասկետբոլիստները Խալկիդա քաղաքում 56:67 հաշվով զիջեցին ՆՀՀ Մակեդոնիային: ՀԱՕԿ-ի մամուլի քարտուղարությունը զրուցել է Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանի հետ, ով գլխավորում է հայկական պատվիրակությունը Հունաստանում:
- Մեկնարկային խաղում Հայաստանը մոտ էր հաջողությանը Մակեդոնիայի դեմ խաղում, բայց խաղավերջում սկսեց զիջել եւ պարտություն կրեց: Ի՞նչ տեղի ունեցավ հայ երիտասարդների հետ:
- Հայաստանը շատ լավ հանդիպում անցկացրեց, սակայն խաղավերջում ֆիզիկական պատրաստվածությունը թույլ չտվեց հասնել հաջողության: Կան մի քանի պատճառներ, որոնք չեն կարող շրջանցել: Նախ, Հայաստանը 12-ի փոխարեն 10 խաղացողներով է ժամանել Հունաստան: Տարբեր պատճառներով հավաքականի հետ չեն Կարեն Չիվիչյանը եւ Պյոտր Ստեփանյանցը: Երկու խաղացողներն էլ շատ կարեւոր էին մեզ համար, բայց այսօր հավաքականում չեն: Պատճառների մասին այս պահին չեմ խոսի, այդ հարցին կանդրադառնանք առաջնության ավարտից հետո: Պահեստայինների նստարանը կարճացել է եւ դա ցայտուն երեւաց հենց խաղավերջում: Օրինակ, մեր ամենաբարձրահասակ խաղացողը՝ Սթիվեն Էնոչը, հանդես եկավ գրեթե առանց փոխարինման, քանի որ մարզիչները պարզապես չունեին նրան փոխարինող: Եթե Ստեփանյանցը լիներ հայտացուցակում, ապա հենց նա կփոխարիներ Էնոչին: Սթիվենը խաղավերջում բավական հոգնած էր… Նկատենք նաեւ, որ մակեդոնացիներն էլ 4-րդ քառորդում հիանալի դիպուկությամբ աչքի ընկան: Հատկապես հաջող ստացվեցին նրանց 3 միավորանոց նետումները, ինչն էլ բեկեց խաղի ընթացքը: Բացի կադրային խնդիրները, Հայաստանն այս կազմով պաշտոնական հանդիպման չէր մասնակցել, ինչը եւս չէր կարող անցնել առանց հետեւանքի:
- Ո՞րն էր պատճառը, որ այս կազմն առաջին անգամ դուրս եկավ ասպարեզ:
- Մեր կենտրոնականը՝ Սթիվեն Էնոչը, չէր կարող հավաքի սկզբից միանալ թիմին: Նա Երեւան ժամանեց հուլիսի 2-ին եւ մոտ 8 օր մարզվելուց հետո թիմի հետ մեկնեց Հունաստան: Ցավոք, հուլիսի սկզբին մրցակից գտնելը շատ բարդ էր, իսկ մինչ այդ կայացած խաղերում մարզիչները թիմին ասպարեզ են դուրս բերել առանց Էնոչի: Այժմ մարզիչներն ավելի հստակ պատկերացում կկազմեն, թե ինչ կարող են անել այս կազմով:
- Խմբային փուլում Հայաստանը դեռ 3 հանդիպումներ ունի անցկացնելու: Ի՞նչ սպասելիքներ ունեք մնացած խաղերից:
- Չնայած առկա խնդիրներին, թիմը կռվելու է յուրաքանչյուր խաղում եւ ոչինչ չի խնայելու լավ արդյունքի համար: Տղաները շատ նվիրված են գործում են: Մրցելու ենք Պորտուգալիայի, Չեռնոգորիայի եւ Վրաստանի հավաքականների հետ, որոնք շատ լավ թիմեր ունեն: Մի փոքր ավելացնելու դեպքում կարող ենք դրական արդյունք գրանցել:
- Ի՞նչ խնդիր է դրված հավաքականի առջեւ:
- Նախորդ տարի Հայաստանը B դիվիզիոնում գրավել է 12-րդ տեղը: Նվազագույն խնդիրն է՝ բարելավվել այդ ցուցանիշը: Երիտասարդական հավաքականի գլխավոր խնդիրներից մեկն է նաեւ ազգային թիմին կադրեր մատակարարելը: Նախորդ տարվա կազմից 4 խաղացողներ այս տարի ազգային թիմի կազմում ելույթ ունեցան Մոլդովայում կայացած Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությանը, որտեղ մեր ընտրանին ոսկե մեդալների արժանացավ:
- B դիվիզիոնի առաջնությանը մասնակցում են միանգամից 21 հավաքականներ: Ի՞նչ կարող եք ասել մրցաշարի կազմակերպվածության մասին:
- Հունաստանի ֆեդերացիան ամեն ինչ անում է, որ մասնակիցները խնդիրներ չունենան: Ես բազմաթիվ նման առաջնությունների եմ ներկա գտնվել, սակայն կարող եմ ասել, որ հույներն ամենագեղեցիկ եւ տպավորիչ արարողությունն էին կազմակերպել: Առայժմ ամեն ինչ լավ է ընթանում:

The Armenia U20 national basketball team has launched at the European Championship Division B. At the ongoing championship in Chalkida, the Armenia players lost the first game to Macedonia with a score of 56:67. The ANOC press service has had an interview with the secretary general of the Armenian Basketball Federation, Artur Nazaryan, who is leading the Armenian delegation in Greece.
- In the first game against Macedonia Armenia was close to the victory but at the end of the game it started conceding and lost. What happened to the Armenian players?
- Armenia spent a very good game but at the end of the game the physical preparedness didn’t allow to succeed. There are some reasons that can’t be ignored; first, Armenia has arrived in Greece with 10 players instead of 12. Karen Chivichyan and Peter Stepanyantc are not with the team, for some reasons. Both players were important to us but today they are not with the team. I won't speak about the reasons, we will return to them after the end of the championship. The substitutes’ bench has shortened and it was obviously visible at the very end of the game. For instance, our tallest player, Steven Enoch, was playing without a substitute because there was simply no one that could substitute him. If Stepanyantc were in the squad list he would substitute Enoch. Steven was rather tired at the end of the game… Besides, the Macedonian players stood out with excellent accuracy in the fourth quarter. Their three-point throws were especially successful and they changed the course of the game. In addition to the staffing problems Armenia didn't spend any official game with this line-up which couldn’t pass without consequences.
- Which was the reason this line-up played its first game here?
- Our central player, Steven Enoch, couldn’t join the team from the beginning of the training camp. He arrived in Yerevan on July 2 and after training almost 8 days with the team left for Greece. Unfortunately, it was very difficult to find an opponent in early July and in the earlier games the coaches had tried the team without Enoch. Now they will have a clearer idea what to do with this line-up.
- Armenia still has three games to play in the group stage. What expectations do you have from the other games?
- Despite the existing problems the youth national basketball team will fight in every game and will spare no effort to achieve a good result. The guys are very dedicated to their work. We are going to compete against Portugal’s, Montenegro’s and Georgia’s teams which are very good. If we work harder we will manage to register a good result.
- What task has the team been given?
- Last year Armenia placed 12th at the European Championship Division B. The minimum task is to improve the position. Besides, one of the main tasks of the youth team is to supply the national team with good players. For example, four players from the last year’s line-up joined the national team this year and took part in the European Championship for Small Countries in Moldova where our national team captured the gold medal.
- The Division B has brought together 21 national teams. What can you say about the organization of the tournament?
- The Greek Federation does everything for not causing problems to the participants. I have taken part in such tournaments many times and I can say that Greeks’ ceremony was the most beautiful and impressive. So far, everything is going well.