Չնայած առկա խնդիրներին, բասկետբոլի երիտասարդական հավաքականը կռվելու է յուրաքանչյուր խաղում. Արթուր Նազարյան
22:00 - 15 Հուլ, 2016
Բասկետբոլի Հայաստանի մինչեւ 20 տարեկանների հավաքականը սկսեց ելույթները Եվրոպայի մինչեւ 20 տարեկանների B դիվիզիոնի առաջնությունում: Մեկնարկային խաղում հայ բասկետբոլիստները Խալկիդա քաղաքում 56:67 հաշվով զիջեցին ՆՀՀ Մակեդոնիային: ՀԱՕԿ-ի մամուլի քարտուղարությունը զրուցել է Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանի հետ, ով գլխավորում է հայկական պատվիրակությունը Հունաստանում:
- Մեկնարկային խաղում Հայաստանը մոտ էր հաջողությանը Մակեդոնիայի դեմ խաղում, բայց խաղավերջում սկսեց զիջել եւ պարտություն կրեց: Ի՞նչ տեղի ունեցավ հայ երիտասարդների հետ:
- Հայաստանը շատ լավ հանդիպում անցկացրեց, սակայն խաղավերջում ֆիզիկական պատրաստվածությունը թույլ չտվեց հասնել հաջողության: Կան մի քանի պատճառներ, որոնք չեն կարող շրջանցել: Նախ, Հայաստանը 12-ի փոխարեն 10 խաղացողներով է ժամանել Հունաստան: Տարբեր պատճառներով հավաքականի հետ չեն Կարեն Չիվիչյանը եւ Պյոտր Ստեփանյանցը: Երկու խաղացողներն էլ շատ կարեւոր էին մեզ համար, բայց այսօր հավաքականում չեն: Պատճառների մասին այս պահին չեմ խոսի, այդ հարցին կանդրադառնանք առաջնության ավարտից հետո: Պահեստայինների նստարանը կարճացել է եւ դա ցայտուն երեւաց հենց խաղավերջում: Օրինակ, մեր ամենաբարձրահասակ խաղացողը՝ Սթիվեն Էնոչը, հանդես եկավ գրեթե առանց փոխարինման, քանի որ մարզիչները պարզապես չունեին նրան փոխարինող: Եթե Ստեփանյանցը լիներ հայտացուցակում, ապա հենց նա կփոխարիներ Էնոչին: Սթիվենը խաղավերջում բավական հոգնած էր… Նկատենք նաեւ, որ մակեդոնացիներն էլ 4-րդ քառորդում հիանալի դիպուկությամբ աչքի ընկան: Հատկապես հաջող ստացվեցին նրանց 3 միավորանոց նետումները, ինչն էլ բեկեց խաղի ընթացքը: Բացի կադրային խնդիրները, Հայաստանն այս կազմով պաշտոնական հանդիպման չէր մասնակցել, ինչը եւս չէր կարող անցնել առանց հետեւանքի:
- Ո՞րն էր պատճառը, որ այս կազմն առաջին անգամ դուրս եկավ ասպարեզ:
- Մեր կենտրոնականը՝ Սթիվեն Էնոչը, չէր կարող հավաքի սկզբից միանալ թիմին: Նա Երեւան ժամանեց հուլիսի 2-ին եւ մոտ 8 օր մարզվելուց հետո թիմի հետ մեկնեց Հունաստան: Ցավոք, հուլիսի սկզբին մրցակից գտնելը շատ բարդ էր, իսկ մինչ այդ կայացած խաղերում մարզիչները թիմին ասպարեզ են դուրս բերել առանց Էնոչի: Այժմ մարզիչներն ավելի հստակ պատկերացում կկազմեն, թե ինչ կարող են անել այս կազմով:
- Խմբային փուլում Հայաստանը դեռ 3 հանդիպումներ ունի անցկացնելու: Ի՞նչ սպասելիքներ ունեք մնացած խաղերից:
- Չնայած առկա խնդիրներին, թիմը կռվելու է յուրաքանչյուր խաղում եւ ոչինչ չի խնայելու լավ արդյունքի համար: Տղաները շատ նվիրված են գործում են: Մրցելու ենք Պորտուգալիայի, Չեռնոգորիայի եւ Վրաստանի հավաքականների հետ, որոնք շատ լավ թիմեր ունեն: Մի փոքր ավելացնելու դեպքում կարող ենք դրական արդյունք գրանցել:
- Ի՞նչ խնդիր է դրված հավաքականի առջեւ:
- Նախորդ տարի Հայաստանը B դիվիզիոնում գրավել է 12-րդ տեղը: Նվազագույն խնդիրն է՝ բարելավվել այդ ցուցանիշը: Երիտասարդական հավաքականի գլխավոր խնդիրներից մեկն է նաեւ ազգային թիմին կադրեր մատակարարելը: Նախորդ տարվա կազմից 4 խաղացողներ այս տարի ազգային թիմի կազմում ելույթ ունեցան Մոլդովայում կայացած Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությանը, որտեղ մեր ընտրանին ոսկե մեդալների արժանացավ:
- B դիվիզիոնի առաջնությանը մասնակցում են միանգամից 21 հավաքականներ: Ի՞նչ կարող եք ասել մրցաշարի կազմակերպվածության մասին:
- Հունաստանի ֆեդերացիան ամեն ինչ անում է, որ մասնակիցները խնդիրներ չունենան: Ես բազմաթիվ նման առաջնությունների եմ ներկա գտնվել, սակայն կարող եմ ասել, որ հույներն ամենագեղեցիկ եւ տպավորիչ արարողությունն էին կազմակերպել: Առայժմ ամեն ինչ լավ է ընթանում:

Сборная Армении по баскетболу до 20-и лет начала выступления на чемпионате Европы дивизиона В. В городе Халкида в стартовой игре армянские баскетболисты уступили Македонии со счетом 56:67. Пресс-служба НОК Армении побеседовала с генеральным секретарем федерации баскетбола Армении Артуром Назаряном, возглавляющим армянскую делегацию в Греции.
-В стартовой игре с Македонией Армения была близка к успеху, но в конце игры начала уступать и потерпела поражение. Что произошло с армянскими баскетболистами?
-Армения провела очень хорошую встречу, однако в конце игры физическая подготовленность не позволила достичь успеха. Есть несколько причин, которые нельзя обойти. Во-первых, Армения прибыла в Грецию 10-ю игроками вместо 12-и. По разным причинам в сборной отсутствуют Карен Чивичян и Петр Степанянц, которые были очень важны для нас. Не хочу сейчас говорить о причинах, вернемся к этому вопросу после завершения чемпионата. Скамейка запасных сократилась, и это стало явным в конце игры. Например, наш самый высокий игрок Стивен Эноч выступал почти без замены, поскольку у тренеров просто не было замены для него. Если бы Степанянц был заявлен, то заменил бы Эноча. Стивен был довольно уставшим в конце игры... Надо заметить, что македонцы тоже отличились прекрасной меткостью в 4-й четверти. Особенно удачными были их трехочковые броски, что и преломило ход игры. Кроме кадровых проблем, Армения в этом составе не принимала участия в официальной встрече, что также сыграло роль.
-По какой причине этот состав выступал впервые?
-Наш центровой Стивен Эноч не смог присоединиться к команде с начала сбора. Он прибыл в Ереван 2-го июля и, потренировавшись около 8-и дней, отправился с командой в Грецию. К сожалению, в начале июля было очень сложно найти соперников, а до этого команде играла без Эноча. Сейчас тренеры лучше представляют, на что способны в этом составе.
-Армения проведет еще 3 встречи в групповом этапе. Каковы ожидания от остальных игр?
-Несмотря на проблемы, команда будет бороться в каждой игре и ничего не пожалеет для достижения хорошего результата. Мы будем играть со сборными Португалии, Черногории и Грузии, это очень хорошие команды. Если немного постараться, то можно достичь положительного результата.
-Какая задача стоит перед сборной?
-В прошлом году Армения заняла 12-е место в дивизионе В. Наша минимальная задача - улучшить этот показатель. Одной из главных задач молодежной сборной является также подготовка кадров для национальной команды. В этом году четверо игроков из прошлогоднего состава выступили в составе национальной команды на состоявшемся в Молдове чемпионате малых стран Европы, где наша сборная удостоилась золотых медалей.
-В чемпионате дивизиона В принимает участие сразу 21 сборная. Что скажете об организации турнира?
-Федерация Греции делает все, чтобы участники не имели проблем. Я бывал на многих подобных чемпионатах, однако могу сказать, что греки организовали самую красивую и впечатляющую церемонию. Пока все идет хорошо.