Իսկապես սիրեցի հայերին և Երևանը. Սթիվեն Էնոչ
Օրեր անց մեկնարկում են մինչև 20 տարեկանների բասկետբոլի Եվրոպայի առաջնության B դիվիզիոնի հանդիպումները: Հայաստանի Մ20 տարեկանների հավաքականը համալրել է ԱՄՆ Ուսանողական լիգայի (Խմբ. առաջին դիվիզիոն) լավագույն կենտրոնականներից մեկը՝ Սթիվեն Էնոչը: Մասնագետների կարծիքով՝ Էնոչը համարվում է NBA-ի ապագա աստղ: 1997 թվականին ծնված բասկետբոլիստը 2մ 10սմ  հասակ ունի: Ծնվել է ԱՄՆ-ի Նորուոկում (Կոննեկտիկուտ) և խաղում է «UConn»  բասկետբոլային ակումբում: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Էնոչը խոստովանեց, որ շատ է հավանել Երևանը և հայերին:
-Սթիվեն, ինչպե՞ս ստացար Հայաստանի հավաքականին միանալու առաջարկը:
-Նրանք կապվեցին իմ նախկին մարզչի հետ, ով առաջարկը փոխանցեց ներկայիս մարզչին: Վերջինս ծանոթ էր Հայաստանի հավաքականի մարզչին, ով հետաքրքրված էր Ամերիկայի մի քանի խաղացողներով:
-Մինչև հրավեր ստանալը, ի՞նչ գիտեիր Հայաստանի մասին:
-Երբ հրավերը ստացա, համացանցում փնտրեցի «Հայաստան»-ը: Գեղեցիկ պետություն էր: Լսել եմ ձեր պատմության մասին: Ես մի քանի խաղացողների գիտեմ, ովքեր ուրիշ երկրներ են ներկայացնում: Սակայն ոչ բոլորը լավ գիտեն Հայաստանը: Ես առաջինն էի, որ եկա այստեղ:
-Մոտ 3 շաբաթ է , ինչ այստեղ ես և մարզվում ես հավաքականի հետ: Ի՞նչ կասես թիմակիցներիդ մասին:
-Իմ թիմակիցները լավ տղաներ են: Նրանք ինձ եղբոր պես ընդունեցին:
-Հասցրե՞լ ես տեսնել Երևանը:
-Այո, այն իսկապես շատ գեղեցիկ է: Նման չէ խիտ բնակեցված Նյու Յորքին, որտեղ բարձր շենքեր և խելահեղ խցանումներ են: Ես իսկապես սիրեցի այս փոքրիկ քաղաքը:
-Ի՞նչն ես ամենից շատ հավանել հայերի մեջ:
-Ամենից շատ սիրեցի այն փաստը, որ նրանք ցանկանում են քեզ ուշադիր լինել, հարցեր տալ: Չեն վախենում շփվել նոր մարդկանց հետ:
-Խոսենք Եվրոպայի առաջնության մասին: Ի՞նչ ակնկալիքներով ես մեկնում Հունաստան:
-Միայն ոսկե մեդալի:
-Շնորհակալություն և հաղթանակ ձեզ:
Մ20 տարեկանների Եվրոպայի B դիվիզիոնի առաջնությունը կկայանա հուլիսի 15-24-ը Հունաստանի Խալկիդա քաղաքում:

The U20 European Championship Division B will kick off in a few days. One of the best defenders of the US University League, Steven Enoch, has just joined the Armenia U20 basketball team. Experts think that Enoch is one of the future stars of the NBA. The player born in Norwalk (Connecticut) in 1997 is 2m 10cm tall and plays for UConn basketball club. In a conversation with the ANOC press service Enoch confessed that he liked much Yerevan and the Armenians.
-Steven, how did you get the offer of joining the Armenian team?
-There was a connection with my old high school coach, a guy used to play for my high school coach, and he knew the coach from the Armenian team, so the coach from the Armenian team asked him a few recommended players from America for him, so he recommended me, my old high school coach.
-Before accepting the offer what did you know about Armenia?
-I did my research on Armenia and it seemed a beautiful country…
-Did you know about the Armenian basketball or basketball players, maybe, in other countries?
-I knew about players that played for other countries and I have a couple of friends who play for other countries but not everyone knows Armenia so well. I’ve been the first one.
-Being in Armenia for almost 2 weeks what can you say about your teammates?
-My teammates are pretty good guys and they accepted me like brothers.
-Have you seen Yerevan?
-It is really a nice place, not like New York, you know with high population, crazy traffic. Nice place to be, I like this small town.
-What do you like most in Armenian people?
-I like the fact that they try to engage you like asking questions and they aren’t scared to talk to me, to new people.
-The European Championship will kick off soon. What do you think what results will the Armenia national team achieve?