Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հովանու ներքո ավանդության համաձայն նշեց «Օլիմպիական օրը»:
Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս ՀԱՕԿ-ն ազգային ֆեդերացիաների հետ համատեղ կազմակերպել էր ցուցադրական ելույթներ, որին մասնակցում էին 7 ֆեդերացիաների պատանի և երիտասարդ մարզիկները:
«Ամեն տարի մենք տոնում ենք «Օլիմպիական օրը» և այս տարի որոշեցինք սպորտն ավելի ճանաչելի դարձնել: Այս կերպ մենք կխթանենք սպորտի մասսայականացմանը: Այս միջոցառումը ՄՕԿ-ի հիմնական ծրագրերից մեկն է, և բոլորին է հայտնի, որ ՀԱՕԿ նախագահ պարոն Գագիկ Ծառուկյանն անմասն չի մնում միջազգային ոչ մի ծրագրից և սա էլ բացառություն չէ»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Առաջին անգամ «Օլիմպիական օրը» տոնվել է 1948 թվականի հունիսի 23-ին: Այդ ժամանակ ՄՕԿ-ի նախագահը Զիգֆրիդ Էդշտորմն էր, ով կոչ արեց երիտասարդներին համախմբվել օլիմպիական գաղափարների շուրջ: Այդ տարի օլիմպիական օրը տոնվեց Ուրուգվայում, Պորտուգալիայում, Հունաստանում, Կանադայում, Շվեյցարիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Վենեսուելայում և Բելգիայում:

Национальный олимпийский комитет Армении под эгидой Международного олимпийского комитета, согласно традиции, отметил «Олимпийский день».
Как и всегда, в этом году также НОК Армении совместно с национальными федерациями организовал показательные выступления, в которых приняли участие юные и молодые спортсмены 7-и федераций.
«Мы каждый год празднуем «Олимпийский день» и в этом году решили сделать спорт более узнаваемым. Таким образом мы способствуем популяризации спорта. Это мероприятие является одним из основных программ МОК, и всем известно, что президент НОК Армении господин Гагик Царукян не оставляет без внимания ни одну международную программу, и это не исключение»,-отметил генеральный секретарь НОК Армении Грачья Ростомян в беседе с пресс-службой НОК Армении.
Впервые «Олимпийский день» праздновался 23-го июня 1948-го года. В то время президентом МОК был Зигфрид Эдстрем, который призвал молодежь сплотиться вокруг олимпийских идей. В тот год олимпийский день был отпразднован в Уругвае, Португалии, Греции, Канаде, Швейцарии, Великобритании, Венесуэле и Бельгии.