Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության գավաթը Երեւանում է
ՖԻՖԱ-ի աշխարհի առաջնության գավաթի շրջագայության հերթական կանգառը Երեւանն է: Այսօր հայ ֆուտբոլասերները եզակի հնարավորություն ունեն տեսնելու ֆուտբոլային աշխարհի խորհրդանիշը:
Մինչեւ 2018 թվականի աշխարհի առաջնության մեկնարկը ոսկե գավաթը ցուցադրվում է տարբեր երկրներում: Հայաստանում «Մունդիալների» գավաթը ներկայացնում է աշխարհի չեմպիոն Քրիստիան Կարամբյոն:
«Հպարտ եմ, որ Հայաստանում հենց ես եմ ներկայացնում Գավաթը: Այս տիտղոսի մասին երազում է յուրաքանչյուր ֆուտբոլիստ եւ թիմ: Տարիներ առաջ ես եւ իմ թիմակիցները Ֆրանսիայի հավաքականում դարձանք չեմպիոն եւ նվաճեցինք գավաթը: Մեր թիմում խաղում էին հայեր Յուրի Ջորկաեֆն ու Ալեն Բոգոսյանը»,- ասաց Կարամբյոն:
Ոսկե գավաթն աշխարհին ցուցադրվում է 2006 թվականից: Միջոցառման պաշտոնական գործընկերը Կոկա-կոլա ընկերությունն է:
2018 թվականի աշխարհի առաջնության գավաթի շրջագայությունը սկսվել է 2017 թ. Մոսկվայում : Մինչեւ սեպտեմբեր այն ցուցադրվել է Ռուսաստանի տարբեր քաղաքներում, որտեղից ուղղություն է վերցրել դեպի 50 երկիր: 2018 թ. շրջագայության ընթացքում Գավաթը պաշտոնապես հյուրընկալում է 24 նոր երկիր, այդ թվում Հայաստանը:

Очередной остановкой маршрута путешествия Кубка чемпионата мира ФИФА стал Ереван. Сегодня армянские любители футбола имеют уникальную возможность увидеть символ футбольного мира.
До старта чемпионата мира по футболу 2018 года золотой кубок демонстрируется в различных странах мира. В Армении кубок "Мундиалей" представляет чемпион мира Кристиан Карамбе.
"Горд, что в Армении именно я представляю Кубок. Об этом титуле мечтает каждый футболист и команда. Годы назад и мои товарищи по команде стали чемпионами и завоевали этот кубок. В нашей команде играли армяне Юрий Джоркаефф и Ален Богосян", - сказал Карамбе.
Золотой кубок демонстрируется в мире с 2006 года. Официальный партнер мероприятия компания Кока-кола. Путешествие кубка чемпионата мира 2018 года началось в 2017 году в Москве. До сентября он был продемонстрирован в различных городах России, откуда взял направление в 50 стран. В ходе путешествия 2018 года Кубок официально принимают 24 новые страны, в том числе Армения.