Որոշվում են Հայաստանի 2017 թ. տասը լավագույն մարզիկները
-Պարո´ն Ռոստոմյան: Այսօր ավարտվում է «Հայաստանի 2017 թվականի 10 լավագույն մարզիկներ» մրցույթը, որն առաջին անգամ անցկացվում է նոր ձեւաչափով՝ նաեւ հանրության մասնակցությամբ: Ինչո՞վ է պայմանավորված նոր կարգի սահմանումը:
-Տարվա 10 լավագույն մարզիկներին իրենց սահմանած որոշակի չափորոշիչներով որոշել են միայն մարզական լրագրողները: Սակայն նրանց կատարած ընտրության արդյունքները, հատկապես վերջին տարիներին, հանրությունը միանշանակ չէր ընդունում, ինչը տարատեսակ մեկնաբանությունների առիթ էր տալիս: Հասունացել էր «Հայաստանի 10 լավագույն մարզիկների» ընտրության ընթացակարգը ավելի թափանցիկ ու արդար դարձնելու անհրաժեշտությունը: Այդ պատճառով ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության նախաձեռնությամբ եւ մասնակցությամբ ՀԱՕԿ-ի եւ ազգային ֆեդերացիաների ներկայացուցիչների հետ դեռ գարնանից բազմաթիվ քննարկումներ են կազմակերպվել: Արված առաջարկությունները քննարկելու եւ կանոնակարգելու նպատակով ստեղծված հանձնաժողովը շուրջ ինն ամսվա ընթացքում բազմաթիվ նիստեր է գումարել եւ հրապարակի վրա հայտնվել է նոր ձեւաչափով փաստաթուղթը:
- Ինչո՞վ է նոր կարգը տարբերվում հնից:
- Առաջին անգամ «Հայաստանի 10 լավագույն մարզիկների» ընտրությանը նաեւ հանրությանը մասնակցելու հնարավորություն է ստեղծվել: Յուրաքանչյուր մարզասեր, քաղաքացի կարող է sms հաղորդագրությունով ընտրել իր նախընտրած մարզիկին, իսկ նախարարությունում քվեարկությանը հավատարմագրված մարզական լրագրողներից յուրաքանչյուրը բաց քվեարկությամբ հանձնաժողովին եւ հանրությանն է ներկայացնելու լավագույն տասնյակի իր տարբերակը: Հանձնաժողովը հրապարակայնորեն համադրելու է մարզասերների եւ լրագրողների քվեարկության արդյունքները, որոնց հանրագումարով հրապարակելու է համընդհանուր քվեարկությամբ ճանաչված 10 լավագույն մարզիկների անունները:
Այստեղ շատ կարեւոր երկու նորություն կա, եւ հասարակությունը պետք է անպայման տեղյակ լինի: Նախ, Հայաստանի 10 լավագույն մարզիկների ընտրության չափորոշիչներն են՝ մարզական բարձր նվաճումները եւ Հայաստանի հանրահռչակման պարագան: Սրանք միմյանց փոխլրացնող հանգամանքներ են: Եվ երկրորդ, համաձայն կանոնակարգի, չի որոշվում լավագույն մարզիկ՝ որոշվում են Հայաստանի 10 լավագույն մարզիկները: Այդ ցուցակում դասակարգում չկա՝ բոլորն էլ հաղթող են:
- Նախկինում որոշված լավագույն տասնյակի արդյունքները հանրությունը միանշանակ չէր ընդունում՝ կարծելով, թե լրագրողների վրա ինչ-որ ճնշումներ էին լինում կամ նրանց ուղղորդում էին:
- Նման բան երբեք չի եղել: Բայց հենց այդ թեման էլ օրակարգից հանելու նպատակով է այս ամենն արվել: Ի դեպ, ոչ նախարարությունը, ոչ ՀԱՕԿ-ը, ոչ էլ ազգային ֆեդերացիաները քվեարկության գործընթացին չեն միջամտում: Նախարարությունն ընդամենը ազատ, արդար եւ թափանցիկ քվեարկության համար պայմաններ է ապահովում:
- Տարբեր կազմակերպություններ ու լրատվամիջոցներ անցկացնում են լավագույն տասնյակի իրենց քվեարկությունը:
-Դա նրանց իրավունքն է: Սակայն ՀԱՕԿ-ը պաշտոնապես ճանաչում է ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության հայտարարած «Հայաստանի 2017 թվականի 10 լավագույն մարզիկներ» մրցույթի արդյունքները:

Интервью с генеральным секретарем НОКА Грачья Ростомяном
- Господин Ростомян. Сегодня завершается конкурс "10 лучших спортсменов Армении 2017 года", который впервые проводится в новом формате – при участии общественности. Чем обусловлено введение нового порядка?
- 10 лучших спортсменов года определяли только спортивные журналисты, согласно определенным ими же некоторым критериям. Однако результаты сделанных ими выбора, особенно в последние годы, общество однозначно не воспринимало, что давало повод для разнообразных комментариев. Назрела необходимость сделать регламент выборов "10 лучших спортсменов Армении" более прозрачным и справедливым. Поэтому по инициативе и при участии Министерства спорта и по делам молодежи РА еще с весны были проведены многочисленные обсуждения с представителями НОКА и спортивных федераций. Специально созданная комиссия в течение около девяти месяцев с целью обсуждения и регламентирования сделанных предложений созвала заседания, и в результате на столе появился документ нового формата.
- Чем новый регламент отличается от нового года?
- Впервые в выборах "10 лучших спортсменов Армении" создана возможность также участия общественности. Каждый любитель спорта, гражданин может посредством sms сообщения выбрать свою кандидатуру, а каждый из аккредитованных министерством спортивных журналистов открытым голосованием представит комиссии и общественности свой вариант лучшей десятки. Комиссия публично совместит результаты голосования любителей спорта и журналистов, по сумме которых будут опубликованы признанные общим голосованием имена 10 лучших спортсменов.
Здесь есть две очень важные новости, и общество должно обязательно быть проинформированным. Во-первых, критерии выбора лучших 10 спортсменов Армении: высокие спортивные достижения и фактор популяризации Армении. Это взаимно дополняющие друг друга обстоятельства. И второе, согласно регламенту, не определяется лучший спортсмен – определяются 10 лучших спортсменов Армении. В этом списке нет спецификации – все победители.
- Раньше общество не воспринимало результаты лучшей десятки, считая, что на журналистов оказывалось какое-то давление, или их направляли.
- Такого никогда не было. Но именно с целью снятия этой темы с повестки были предприняты все изменения. Кстати, ни министерство, ни НОКА, ни какая-либо спортивная федерация не вмешиваются в процесс голосования. Министерство всего лишь обеспечивает условия для свободного, справедливого и прозрачного голосования.
- Различные организации и средства массовой информации проводят свое голосование по лучшей десятке.
- Это их право. Однако НОКА официально признает результаты конкурса "10 лучших спортсменов Армении 2017 года", объявленного Министерством спорта и по делам молодежи РА.